Zelený nákladiak, za ktorého volantom sedel, sa stal symbolom tragédie v Janove. Vozidlo totiž vodič známy len ako F. L. stačil zastaviť tesne pred istým pádom a možnú smrťou. Pri zrútení talianskeho mosta zahynulo 35 ľudí a ďalších 16 bolo zranených. V nemocnici skončil aj jeden Čech.

„Videl som, ako sa predo mnou zrazu začala prepadať cesta … spolu so všetkými autami, ktoré na nej stáli.“ Takto opisuje skoro apokalyptickú scénu vodič modrozeleného kamiónu reťazca supermarketov Basko.

„Tridsaťsedemročný vodič kamiónu je ženatý, má deti. Vracal sa z odovzdávky tovaru v Riviére di Ponente do Janova, keď sa mu doslova pod kolesami zrútila zeme. Je v úplnom šoku,“ povedal generálny riaditeľ firmy Basko Giovanni D’Alessandro.

Potom pokračuje: „Záchranárom povedal, že videl, ako sa pred ním prepadla zem so všetkými autami, ktoré ho predbehli. Okamžite voz zastavil, vystúpil a bežal do tunela, z ktorého chvíľu predtým vyšiel.“

„Sme v priamom kontakte s rodinou Damonte z logistické spoločnosti Damonte Trasporti, ktorej patrí kamión a s ktorou spolupracujeme už viac ako tridsať rokov. Uistili nás, že vodič vyviazol zdravý,“ dodáva D’Alessandro.

Vodič, u ktorého poznáme len iniciály F. L., sa stal symbolom tých, ktorí tej strašnej tragédii unikli, čo médiá označujú ako „zázrak“. Zabrzdil len krok pred obrovskou priepasťou, ktorá sa znenazdajky otvorila a pohltila idúce autá.

Zrútila sa až 200 metrov dlhá časť mosta. Ďalší vodič kamiónu, ktorý ale spadol dole, sa tiež zachránil: Náves totiž zafungoval ako veľký „vankúš“, na ktorý dopadla kabína, a zachránil mu tak život.

K tragédii došlo v utorok predpoludním na frekventovanej diaľnici A10. Na 35 vozov spadlo zo 45 metrovej výšky. 35 ľudí zomrelo, 16 ich utrpelo zranenia.

Medzi zranenými je aj Čech Martin K., ktorý sa zrútil v kamióne, ktorý riadil. Jeho stav je vážny, aj keď je mimo ohrozenia života. Skončil so zlomeným nosom, štyrmi rebrami a prepichnutou pľúcami.

Príčina zrútenia mosta je zatiaľ neznáma. V čase tragédie silne pršalo. Niektorí ľudia tvrdia, že k pádu mostu prispela podmáčaná pôda. Stavba bola údajne často opravovaná a jej stav nebol dobrý.