Vojak napadol nepriateľa pivnými fľašami, bol za to vyznamenaný

988

William „Bill“ Speakman bol jedným zo 100 000 britských vojakov, ktorí sa vylodili v Kórei, aby zasiahli do tohto krvavého konfliktu. Speakman sa zapísal do dejín naozaj kurióznym spôsobom, akým napadol nepriateľa.

Speakman bol príslušníkom Kráľovského škótskeho práporu zvaného Black Watch. Túžil bojovať s nacistami, ale vojna v Európe skončila päť dní potom, čo narukoval. V roku 1951 sa mu ale bojová príležitosť naskytla v Kórei. 4. novembra onoho roka sa snažil spoločne s ďalšími vojakmi dobyť kótu 317, ktorú Číňania veľmi silno opevnili. Briti zaútočili a obrancov prekvapili. Zahnali ich z kopca s vlastnými minimálnymi stratami. Ovšem nepriateľ sa vrátil, aby kopec dobyl späť. 6000 Číňanov sa hnalo proti štyrom stovkám Britov.

Tommy Prince zabíjal Nemcov kdekoľvek na nich narazil

Uprostred najťažších bojov dostal Speakman rozkaz, aby jednotkám v prvej línii doručil ručné granáty. Speakman ale nedostal príležitosť granáty doniesť na miesto, pretože bol sám napadnutý. Začal spoločne s ďalšími šiestimi vojakmi hádzať na Číňanov granáty, čím úplne rozvrátil ich útok. Bol pri tom zranený a zostal na mieste, zatiaľ čo ostatní sa museli stiahnuť. Granáty mu postupne došli, takže nakoniec hádzal na Číňanov len prázdne pivové fľaše, ktoré sa váľali v zákopoch. Vydržal sa brániť v zákope až do doby, než prišli posily. Bol to neuveriteľný výkon, za ktorý bol ako vôbec prvý vyznamenaný Viktóriiným krížom z rúk samotnej kráľovnej Alžbety II.

Po vojne slúžil Speakman ďalej v armáde, postupne vystriedal rôzne pozicie v Malajzii. Po 22 rokoch služby v roku 1968 odišiel do výslužby. Aj naďalej ale žil aktívnym životom, liezol po horách a pilotoval lietadlo ešte vo svojich 60 rokoch. Žije dodnes v Chelsea, hoci je už bohužiaľ pripútaný na vozík. Je jediným zo štyroch držiteľov Viktóriinho kríža z Kórey, ktorý je doteraz nažive.