Vojakov vo Vietname napadali opice

1575

Je to bizarný a málo známy príbeh z vojny vo Vietname. Jeden z kopcov v tejto krajine pomenovali Američania Opičia hora. Vojaci tu veľmi často pozorovali podivné opice a dokonca sa s nimi dostávali do konfliktov. Nikto nikdy ale žiadnu opicu nezastrelil a je otázka, či tajomné opice vôbec existovali.

Američania pre tieto opice mali pomenovanie, hovorili im „rock apes“, pretože po nich údajne hádzali kamene. To je správanie značne neobvyklé, u primátov takmer nepozorované. Naopak americká armáda sa s prípadmi stretnutia s týmito opicami stretávala pomerne často a ich najväčší výskyt bol práve okolo Opičej hory, na ktorej vrchole postavili Američania komunikačné centrum.

Nešlo o žiadne makaky alebo orangutany, ale podivné opice, s telom vysokým ako priemerný dospelý muž, veľmi silné telesnej konštrukcie a veľmi zručné. Opice vraj hádzali nielen kamene, ale tiež hádzali späť granáty, ktoré po nich občas vojaci hodili.

Vyskytovali sa v skupinách, väčšinou ich vojaci zahliadli viac pohromade. Ich domovom boli tie najmenej prebádané a odľahlej časti džungle. Správy o nich pôvodne všetci považovali jednoducho za správy o orangutanov, ktoré si vojaci prifarbili. Lenže väčšina toho, čo vojaci opisovali, sa na správanie orangutanov príliš nehodí. Gibboni sú zase oveľa menší, ťažko by niekto tvrdil, že majú na výšku 180 centimetrov. Postupom času začalo prevládať tušenie, že by mohlo ísť o niečo iné. Američania ale nikdy nenašli ani jedinú opciu, nikto ho neulovil ani nechytil. Všetko zostalo v rovine špekulácií po celú dobu vojny.

Aj na druhej strane frontu ale boli hlásenia o týchto opiciach veľmi časté, a tak dokonca generál Hoang Minh Ha v roku 1974 zorganizoval špeciálnu expedíciu, ktorá mala opicu nájsť a priniesť jej telo. Nenašli sa ani opice, ani telo, ani vôbec žiadne dôkazy, že nejaká opice existuje.

Natáčanie Apokalypsy bolo peklo na zemi

Po vojne zorganizoval ďalšiu expedíciu profesor Vo Quy z Vietnamskej národnej univerzity. A bohužiaľ s rovnakým výsledkom. V okolí Opičej hory ani nikde inde nenašiel nič, čo by výpovede vojakov potvrdzovalo. Jediný, kto bol aspoň trochu úspešný, bol profesor Tran Hong Viet, ktorý v džungli objavil odtlačky nôh, ktoré pripomínali ľudské, ale ľudské neboli. Zrejme patrili nejakému primátu.

Stratený Američan žil 44 rokov vo Vietname

Čo teda za všetkými tými správami o čudných primátoch žijúcich hlboko vo vietnamskej džungli je? Zrejme preludy, ktoré vystresovaní vojaci, ktorí navyše často fajčili trávu, mohli vidieť za každým kríkom v nepriechodnej džungli. Iné vysvetlenie sa zatiaľ bohužiaľ neponúka.

Celé vietnamské rodiny žili za vojny v podzemí, mali tam dokonca aj nemocnicu!