VOĽBY12: SaS chce vymeniť sociálne dávky za prácu

632

Chceme zabezpečiť, aby prácu dostal každý zdravý dospelý človek,“ informoval na dnešnej tlačovej konferencii šéf komunikácie volebnej kampane SaS Daniel Krajcer.
Dodal, že opatrenie má pomôcť riešiť aj rómsky problém. „Mnohokrát počúvame, že oni by aj pracovali, ale nemajú prácu. Tak my im ju dáme,“ vysvetlil. Minister práce Jozef Mihál (SaS) pripomenul, že na Slovensku je približne 190.000 ľudí poberajúcich sociálne dávky napriek tomu, že by mohli pracovať. „Na Slovensku je práce dosť,“ povedal. Podotkol, že je možné takto zabezpečiť prácu pre každého, kto dnes poberá sociálne dávky, teda aj pre Rómov. „Príležitosť si nájdu nielen tí, ktorí nemajú pracovné návyky, ale aj tí, ktorí určité vzdelanie majú,“ tvrdí Mihál.
Opatrenie by malo podľa jeho slov fungovať tak, že každý, kto nemá prácu a požiada o sociálne dávky, bude mať ponúknutú prácu cez novú štátnu agentúru. „Prácu za minimálnu mzdu. Je to viac ako sociálne dávky a nikto tieto peniaze nedostane zadarmo. Dostane ich za to, že sa napríklad zúčastní práce na údržbe ciest, na protipovodňových opatreniach, bude sa podieľať na čistení lesov, na pomocných prácach v poľnohospodárstve a podobne,“ priblížil Mihál s tým, že ak človek, komu bude ponúknutá práca, ju odmietne, stratí nárok na podporu. „Bude mať nárok na jedno teplé jedlo denne,“ vysvetlil. Strana tvrdí, že opatrenie nie je ani protiústavné, ani neľudské. Poukazuje na to, že v rôznych krajinách funguje.
Pokiaľ ide o prefinancovanie projektu, Mihál tvrdí, že na jednej strane vzniknú finančné nároky, podľa jeho prepočtu vyše 50 miliónov eur mesačne, ale na druhej strane sa ušetrí značné množstvo prostriedkov, ktoré dnes putujú neadresným nezásluhovým spôsobom cez systém sociálnych dávok. „Zrušia sa rôzne podporné programy, ktoré dnes idú cez takzvané služby zamestnanosti, pretože nám vzniknú pracovné miesta bez toho, aby sme potrebovali využívať súčasné nástroje, ktoré tiež stoja veľa peňazí,“ doplnil. Určitým zdrojom budú podľa neho aj úspory, pokiaľ ide o vyplácanie sociálnych dávok tým, ktorí to nepotrebujú, pretože majú dostatočne vysoký príjem. Mihál tvrdí, že tu sa SaS zhoduje aj s inými politickými stranami.