Súd v Slupsku na severe Poľska poslal na 15 rokov za mreže muža za vraždu manželky, ktorej telo sa až po takmer 20 rokoch našlo pod podlahou pivnice v dome, kde rodina v minulosti bývala. Muž sa medzitým so svojou zavraždenou ženou dokázal rozviesť a poberal alimenty na dcéru, ktorej – rovnako ako okoliu a úradom – nahovoril, že žena od rodiny utiekla do cudziny.

Sudca Jaroslaw Turczyn vyniesol rozsudok práve na výročie vraždy Angeliky Jakubowskej. Zomrela 2. októbra 1998 vo veku 20 rokov, uviedla televízia TVN 24.

 Mal to byť dokonalý  zločin 

Vraždu odhalili až kriminalisti, poverení dávno odloženým prípadom. Telo nezvestnej ženy našli po 19 rokoch v Debrzne, zamurované v pivnici v mieste, kde sa pôvodne nachádzala stredoveká studňa. „Mal to byť dokonalý zločin,“ uviedla pred súdom prokurátorka.
Zavraždená Angelika a jej dcéra
Rozsudok ešte nie je právoplatný. V 15 rokoch väzenia je zahrnutý aj trest za podvodné získanie alimentov. Odsúdený má tiež vyplatiť odškodnenie svojej dcére a bratovi zavraždenej ženy. Prokuratúra sa proti výške trestu hodlá odvolať, požadovala totiž doživotie.

 Veľmi sa mi po mame  cnelo 

Odsúdeného médiá označujú len ako Daniela M., zatiaľ čo obeť plným menom a priezviskom, pretože s tým súhlasil jej brat, vystupujúci v procese na strane obžaloby. Daniel M., ktorý medzitým prijal priezvisko svojej druhej manželky, na súde tvrdil, že na ženu nikdy nesiahol a žiadal o zbavenie viny. To isté žiadal aj jeho obhajca, zdôrazňujúc, že existujúce dôkazy na odsúdenie jeho klienta nestačia. „Čakal som, že dostane aspoň 25 rokov,“ posťažoval sa na verdikt Dariusz Flitta, brat obete.
„Veľmi sa mi po mame cnelo. Večer som nemohla zaspať a plakala som,“ zverila sa svojho času televíznym reportérom Magdalena Jakubowska, ktorá 19 rokov verila rozprávaniu otca, že matka od nich utiekla, keď bola ročným dieťaťom. Otec sa o dcéru staral šesť rokov. Neskôr ju zveril svojim rodičom a začal žiť v nových zväzkoch. „Vždy som verila, že sa mama nájde,“ povedala Magdalena. „Priala som si ju uvidieť, aj keby so mnou nechcela hovoriť,“ dodala.
Práve vzorky od teraz už dospelej dcéry pomohli kriminalistom za pomoci testov DNA identifikovať telo z pivnice domu, kde rodina predtým žila. Debrzno je mestečko s asi piatimi tisíckami obyvateľov na severe Poľska.