Americký štát Florida vo štvrtok popravil muža odsúdeného za vraždu ženy, ktorej sa dopustil v roku 1990 po úteku z väzenia. Ženu ubodal na parkovisku obchodného domu pri pokuse o krádež auta.

Päťdesiatdeväťročný Donald Dillbeck bol vyhlásený za mŕtveho o 18:13 miestneho času. Stalo sa tak potom, čo odsúdenec dostal smrtiacu injekciu v štátnom väzení v Starke, oznámil guvernérov úrad. Dillbeck bol odsúdený za vraždu štyridsaťštyriročnej Faye Vannovej v hlavnom meste Floridy Tallahassee. O poprave informovala v piatok agentúra AP.

Táto poprava bola na Floride prvá za skoro štyri roky a tretia za pôsobenia republikánskeho guvernéra Rona DeSantisa. Jeho predchodca, terajší republikánsky senátor Rick Scott, prizeral 28 popravám.

„Pred 11 932 dňami Donald Dillbeck brutálne zavraždil našu matku. Okradol nás o roky spomienok na ňu a odvtedy to bolo pre nás veľmi bolestné,“ uviedli deti Vannovci, Tony a Laura, vo vyhlásení vydanom po poprave. Poďakovali guvernérovi za popravu, ktorá im dala pocit určitého ukončenia.

Posledná poprava v Československu prebehla pred 32 rokmi 8. júna 1989.

Opona medzi popravčou komorou a miestnosťou pre prizerajúcich sa otvorila o 18:00 miestneho času, kedy v strednej Európe bola presne polnoc. „Viem, že som v mladosti ubližoval ľuďom. Naozaj som to pokazil,“ povedal Dillbeck a kritizoval guvernéra DeSantisa.

Poprava sa začala o 18:02 a Dillbeck krátko nato zavrel oči. Niekoľko minút zhlboka dýchal, zatiaľ čo jeho telo sa otriasalo. O 18:07 mal otvorené ústa a zdalo sa, že prestal dýchať, opísala AP.

Dillbeck mal 15 rokov, keď v Indiane pobodal muža pri pokuse okradnúť ho o vysielačku, ukazujú súdne záznamy. Utiekol na Floridu, kde ho na parkovisku pri Fort Myers Beach dopadol miestny strážca zákona Lee Dwight Lynn Hall. Zatiaľ čo ho Hall prehľadával, Dillbeck ho udrel do slabín. Hall sa naňho vrhol. Počas bitky Dillbeck vzal Hallovu zbraň a dvakrát ho strelil.

Poprava ženy! Americká vláda popraví prvú ženu po 67 rokoch za beštiálnu vraždu tehotnej a únos dieťaťa

Dillbeck si odpykal 11 rokov z doživotného trestu za zabitie policajta, keď utiekol z pracovnej úlohy spočívajúcej v príprave jedla pre akciu seniorov. Cestou si zaobstaral nôž a v Tallahassee v nedeľu popoludní pristúpil k autu Vannovej, ktorá čakala na svoju rodinu. Dožadoval sa odvozu s tým, že zabudol riadiť. Vannová trúbila a pokúsila sa ujsť, ale Dillbeck jej zasadil viac ako 20 bodnutí a podrezal jej hrdlo, ukazujú súdne záznamy. Krátko nato s autom havaroval a pri úteku z miesta nehody bol chytený.

Ukázalo sa, že napriek predchádzajúcemu pokusu o útek a útoku na iného väzňa bol Dillbeck umiestnený do zariadenia s minimálnou ostrahou.

Brutálna poprava! Smrť Milady Horákovej nebola okamžitá, na pankráckej šibenici umierala dlhé minúty

Floridský najvyšší súd začiatkom tohto mesiaca zamietol odvolanie, ktoré argumentovalo, že bolo kruté väzniť ho v cele smrti viac ako 30 rokov, kým bol podpísaný rozsudok smrti. Najvyšší súd USA zamietol odvolanie v stredu.

DeSantis, ktorý bol znovu zvolený vlani v novembri a ktorý je považovaný za potenciálneho kandidáta v prezidentských voľbách 2024, počas svojho prvého funkčného obdobia o treste smrti mlčal.

DeSantis však kritizoval porotu okresu Broward, že neodsúdila Nikolasa Cruza na smrť za to, že pred piatimi rokmi zastrelil 17 študentov a pedagógov strednej školy v Parklande. Vyhlásil tiež, že chce zmeniť floridský zákon z roku 2017, ktorý vyžaduje jednomyseľné rozhodnutie poroty o treste smrti, aby jeden alebo dvaja porotcovia nemohli ovplyvniť trest.

Chladnokrvná poprava šéfa motorkárskeho gangu! Vrahovia mali rúška!

Od roku 1976, kedy najvyšší súd USA znovu zaviedol trest smrti, je Florida jedným z najaktívnejších štátov pri vykonávaní popráv. Demokratický guvernér Bob Graham dohliadal na 16 popráv v rokoch 1979 až 1987. Republikán Bob Martinez dohliadal na deväť za svoje jedno funkčné obdobie, demokratický guvernér Lawton Chiles na 18 a 21 väzňov bolo popravených za republikánskeho guvernéra Jeba Busha. Demokratický guvernér Charlie Crist počas svojho jediného funkčného obdobia v rokoch 2007 až 2011 dohliadal na päť popráv, vypočítala AP.