V dome vo Veľkej Mači, kde vo februári neznámy útočník zavraždil novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú, v utorok znovu zazneli výstrely. Policajti tu pri rozsiahlej, niekoľko hodín trvajúcej rekonštrukcii vraždy zisťovali, ako do seba zapadajú dôkazy, ktoré doteraz nazhromaždili.

„Potvrdzovali sa rôzne teórie a ustálilo sa, že prvá bola zastrelená Martinka a až potom Janko,“ povedal na mieste reportérom novinárov otec Jozef Kuciak. Už skôr slovenská prokuratúra oznámila, že cieľom útoku bol novinár Kuciak, jeho snúbenica bola „náhodnou obeťou“, ktorá bola v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

„Martinka bola zastrelená v kuchyni, Janko zomrel na schodoch. Zastrelení boli v rozmedzí pár sekúnd a medzi oboma vraždami nebola žiadna oneskorenie,“ povedal ďalej otec Jozef Kuciak.

Detaily nájomné vraždy! Rozhovor s elitným kriminalistom o poprave novinárov

Do Brezovej ulice na okraji obce, kde Kuciak s priateľkou žíl, prišli policajti v utorok pred 18. hodinou. Cez ulicu natiahli policajné pásky a všetkým zakázali vstup. Rovnako prehradili aj susednú Agátovú ulicu a bočné ulice tak, aby novinári nemohli nahliadnuť, čo sa okolo domu deje. Reportérom sa podarilo sledovať dianie zo záhrady, ktorá prilieha k pozemku za domom, v ktorom sa strieľalo.

Danko vyhodil Matoviča za to, že ukázal fotku zavraždených Jána a Martiny.

Pri dome boli desiatky ľudí: vyšetrovatelia, ľudia z kriminalistického a expertízneho ústavu, policajní špecialisti z odboru NAKA, právnik pozostalých Daniel Lipšic, otec zavraždeného novinára aj Martinina matka Zlatica Kušnírová.

„V trestnej veci sa vykonávajú úkony, ktoré nebudeme špecifikovať, ani sa k nim podrobnejšie vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

 Partneri vraha nemohli  vidieť 

Kriminalisti s páskami na rukách postávali okolo domu, niektorí predstavovali figurantov. Presne o 19:36 sa z domu ozval prvý výstrel. V 19:41 druhý. V pol deviatej padli ďalšie dve rany.
Kriminalisti si overovali nielen časovej súvislosti, ale aj to, z akého miesta a pod akým uhlom vrah strieľal. „Aby nábojnice dopadli tam, kde boli nájdené,“ povedal Jozef Kuciak.

Taliansky novinár Papaleo hovorí, že Kuciaka so snúbenicou zabili hlúpi Česi alebo Slováci

Páchateľ vystrelil tri rany, na zemi sa ale našli len dve nábojnice. „Jedna buď zapadla napríklad do odevu, alebo zostala v pištoli,“ myslí si Jozef Kuciak.

Pri rekonštrukcii sa tiež potvrdilo, že novinár ani jeho partnerka nemohli z osvetlenej miestnosti vidieť vonku vraha, ako prichádza k ich domu. Ako sa vrah do domu dostal, však stále nie je jasné.

Po 22. hodine sa pred domom rozžiaril reflektor na hasičskom automobile, vyšetrovatelia sa s pozostalými a ich právnikom presunuli pred dom. Práve tam figurant skúšal prechádzať okolo okien. „Nemali šancu ho z domu, kde sa svietilo, vonku v tme vidieť,“ povedal Jozef Kuciak.

Od vraždy už uplynuli viac ako tri mesiace, polícia stále nemá žiadnu indíciu, ktorá by viedla k páchateľovi. „Ja už verím dnes len na náhodu, že ten vrah niekedy niekde sám prehovorí,“ dodal Jozef Kuciak.

Česká novinárka, ktorá je pod ochranou polície odhalila utajované komunikácie so zavraždeným Kuciakom

Kuciak sa pri svojej novinárskej práci venoval i podozrením z daňových podvodov, ktoré sa týkali aj ľudí označovaných za blízkych Ficovej strane.