Ivan Lázok (63) sa neslávne vpísal do pamäti odpornou vraždou v Československu v roku 1991. Ako odsúdený sadistický násilník na úteku zabil v Harrachove ešte len sedemnásťročnú Nikol. Keď jej mŕtvole odrezával hlavu, zbadali ho dvaja nemeckí turisti. Lázoka polícia vzápätí dopadla a nakoniec vyfasoval doživotie.

Lázok prvýkrát vyvádzal už v roku 1974. To dostal štrnásť rokov za pokus o vraždu, pokus o znásilnenie a pokus o lúpež. Jeho obeť – Milada Heřmánková – sa jeho výpadom loveckým nožom ubránila a brutálny útok prežila.

„Videl som známu účtovníčku, ako nesie tašku,“ popísal pokus vraždu. „Napadlo ma, že v taške budú peniaze. Rozhodol som sa, že ju zabijem, aby proti mne nemohla svedčiť. Ženu som predišiel a schoval som sa do priekopy. Napadlo ma, že by som ju mohol taktiež opichať. Táto predstava pri čakaní ma vzrušila.“

Roubal, najhorší sériový vrah Česka, hodil telá svojich obetí ošípaným

Po prepustení z väzenia musel Lázok ešte absolvovať ochrannú sexuologickú ústavnú liečbu. V júni 1991 z liečebne utiekol a začal sa potulovať, až 31. júla skončil v Harrachove. Tou dobou sem prišla aj mladučká Nikol Bartošová.

„Okolo sedemnástej hodiny v ten istý deň prechádzala nad uvedenou cestou Nikol Bartošová, študentka gymnázia v Znojme, ktorá v tom čase bola v Harrachovskom Juniorhoteli na jazykovom kurze angličtiny. Obvinený Ivan Lázok ju zbadal, pripravil si kuchynský nôž s dĺžkou čepele 15 cm a zasunul ho za opasok nohavíc. Potom išiel smerom ku menovanej s úmyslom ju usmrtiť a zmocniť sa jej peňazí. V okamihu, keď Nikol Bartošová prechádzala na lesnú cestu, obvinený Ivan Lázok k nej pristúpil a nožom ju náhle bodol do brucha. Potom poškodenú bodol do prednej strany hrudníka pod pravú prsnú bradavkou … Potom obvinený už na zemi ležiacu napadnutú bodal nožom do chrbta a do zadnej strany krku. Spôsobil jej tak dvanásť bodnorezných rán. V tom čase po lesnej ceste prichádzali manželia Wolfgang a Marianne Schatz zo Spolkovej republiky Nemecko, ktorí zahliadli obvineného, ​​ako sa skláňa nad ležiacu poškodenú,“ popisuje obsah súdneho spisu právnik Miroslav Antl vo svojej knihe Gaunerov nemám rád.

Turisti Lázoka nachytali, ako sa mŕtvole dievčatá pokúšal odrezať hlavu. Muž pred nimi utiekol a vydal sa na zastávku autobusu v Harrachove s necelými štrnástimi stovkami, ktoré Nikole ukradol. Kvôli tomuto obnosu dievča zomrelo po krutých 12 ranách nožom v deň svojich 17. narodenín.

Beštiálny vrah Masár chce slobodu!

Lázoka policajti na zastávke dopadli a odvliekli do väzenia. „Obvinený svoje priznanie sčasti odvolal, keď zmenil výpoveď v tom zmysle, že poškodenú poranil náhodne, keď mal v úmysle spáchať samovraždu. Pristúpil k poškodenej a podával jej nôž s tým, aby ho usmrtila, a pri ťahanice o nôž došlo zrejme k jej zraneniu. Potom obvinený odvolal aj túto novú verziu a uviedol, že poškodenú našiel už mŕtvu, keď v kritickej chvíli prechádzal po lesnej ceste … „

Lázok s IQ 75 si neustále vymýšľal, ako sa väzenia vyhnúť, nepodarilo sa mu to však a sudca ho poslal na doživotie do väzenia. Ešte v roku 2012 sa pokúšal o nový proces.