Po takmer tridsiatich troch rokoch sa podarilo kriminalistom vyriešiť záhadu vraždy muža na pražskom Barrandove. Takmer dokonalý zločin rozlúštili čistou náhodou. Čo sa ale osudnej noci naozaj odohralo a prečo policajti neodhalili páchateľa skôr, než bol prípad premlčaný?

 Už nebude  potrestaný 

Muž, ktorý vraždil, nepochádza z Prahy. Od svojho hrozného činu v hlavnom meste nebol, vraj sa bál, aby ho tu niekto nepoznal, a tak sa metropole vyhýbal. Naposledy videl jej svetla v noci zo 16. na 17. novembra 1984. Ako uviedla MF Dnes, bol tu muž na rande. To sa ale pretiahlo, a tak nestihol posledný vlak domov a čakal na prvý ranný spoj. Vonku bolo okolo nuly a mrholilo, a tak sa vtedy dvadsaťtriročný mladík schovával v staničnej hale. Tam ho oslovil Bohumír Kabelák († 46) a pozval ho do reštaurácie na pivo.

Po pár pivách slovo dalo slovo a Kabelák pozval svojho nového priateľa k sebe domov, aby u neho prespal. To sa mladíkovi kvôli nevľúdnemu počasie veľmi hodilo a tak prijal. Vo vile na Barrandove muži ešte popíjali, keď sa v noci začali hádať. Drsné slová a bitka vyústila vo vraždu – mladík Kabeláka uškrtil opaskom. Potom prehľadal šuplíky a vyhádzal z nich veci a zmizol na prvý ranný vlak domov. Do Prahy už sa nikdy nevrátil.

 V komunite  gayov 

Na Kabelákovu smrť sa prišlo o dva dni neskôr. Jeho matka dostala strach, keď jej nedvíhal telefón a poslala do domu suseda. Ten zistil, že leží mŕtvy na podlahe v kúpeľni. Polícia mala dve vyšetrovacie verzie – lúpežnú vraždu kvôli valutám, ktoré si Kabelák vozil z cudziny, a vraždu urazeným milencom. Policajti teda pátrali po vytipovaných pražských miestach, kde sa vtedy tajne schádzala komunita gayov. Ale ani po takmer tisíc vypočutých nebola polícia bližšie k rozlúšteniu záhady, a tak v roku 1989 ukončila vyšetrovanie.

Tento rok pri digitalizácii spisov došlo aj na vraždu na Barrandove. Kriminalisti nahrali odtlačok dlane z miesta činu do počítača a ten im ukázal zhodu s mužom, ktorý bol vedený v databáze za drobné prehrešky. Keď ho vypočuli, tak sa muž priznal. Vraj ho ťažilo svedomie a počítal s väzením. Lenže odpykať si trest už nepôjde, vražda je staršia ako dvadsať rokov, a teda premlčaná. Podobne sa ju pravdepodobne sám v sebe snažil premlčať aj páchateľ a nikomu sa o svojej minulosti nespomenul, ani manželke, ani najbližším. Poprosil kriminalistov o to, aby ho uchovali v anonymite a tí nemohli než súhlasiť. Podľa zákona je totiž muž nevinný.