Vrátila sa v Poľsku evanjelická cirkev do stredoveku? Šialení kňazi pálili pred deťmi detské knihy ako Harry Potter

"Ešte som nestretol nikoho, kto by znásilňoval, vraždil alebo kradol v mene Harryho Pottera. V mene Biblie a Koránu áno."

2374

Poriadny rozruch spôsobili na sociálnych sieťach fotografie zo severného Poľska, kde kňazi pália pred detskými miništrantami knihy, ako je napríklad Harry Potter alebo upírsku sága Twilight. Okrem literárnych diel prihodili do ohňa ďalšie predmety ako dáždniček s mačičkou Hello Kitty, sošky slonov alebo domorodú masku. Snímky zverejnila na svojom facebooku evanjelická skupina SMS z Neba. Rad ľudí sa domnievala, že sa jedná o aprílový žart, akcie sa totiž odohrala na 1. apríla. Poľské médiá ale potvrdila, že to bolo myslené vážne. 

Na fotografiách, ktoré zverejnila skupina SMS z Nieba, je najprv vidieť, ako kňazi spolu s detskými miništrantami rozložia knihy a ďalšie predmety na zem v kostole, potom ich naskladajú do tašiek a presunú sa k ohňu vonku. Následne v plameňoch skončí ako sága o čarodejníckom učňovi spisovateľky J. K. Rowlingovej, taktiež séria Súmrak o upíroch od Stephanie Meyerovej.

Astronóm Kepler zachránil svoju matku, chceli ju upáliť ako čarodejnicu

V ohni sa ocitla aj ďalšie diela, takisto ružový dáždniček s obľúbenou mačičkou Hello Kitty, sošky slonov sa zdvihnutým chobotom, ktoré majú podľa legiend nosiť šťastie, a tiež drevenú domorodú masku.

Rad ľudí považovala fotografie za aprílový žart, podľa poľských médií ale kňaz skutočne vyzval veriacich, aby svoje príbytky očistili od predmetov, ktoré súvisia s mágiou.

 „Nasledujeme slovo  Božie“ 

Príspevok na facebooku o akcii aj so snímkami zverejnila skupina, ktorá rozosiela veriacim verše z Biblie po SMS správach. Post o pálení kníh je uvedený slovami „Nasledujeme slovo Božie“. Ďalej sú tam uvedené aj verše zo Skutkov apoštolov: „Sochy ich bohov spal. Nesmieš zatúžiť po striebre ani zlate, ktoré je na nich. Neber si ich, aby si neupadol do pasce. Pre Hospodina, tvojho Boha, je to ohavnosť! „

Kriminálnici sa v stredoveku mohli skovať do kostola

Nechýba ani priamo verš, ktorý zrejme kňaza k vatre inšpiroval: „Nemálo bolo tých, ktorí sa zaoberali mágiou, priniesli svoje knihy a pred všetkými ich spálili. Ich cena sa odhadovala na päťdesiattisíc strieborných. „

 „V mene Harryho Pottera nikto  neznásilňoval“ 

Daný príspevok na facebooku má vyše desať tisíc komentárov a 60 tisíc zdieľanie. Niektorí ľudia hovoria o návrate do čias temna. Iní poukazujú na fakt, že minulý mesiac cirkev zverejnila správu, v ktorej sa hovorí o zneužívaní detí 400 poľskými kňazmi v rokoch 1990 až 2018.

Toto tu ešte nebolo! Biskup na čele katolíckeho gangu, ktorý ukradli 500 tisíc EUR

Jeden z diskutujúcich napísal: „Ešte som nestretol nikoho, kto by znásilňoval, vraždil alebo kradol v mene Harryho Pottera. V mene Biblie a Koránu áno.“

Ďalší cituje nemeckého básnika Heinricha Heineho, ktorý v roku 1823 napísal: „Tam, kde sú pálené knihy, budú ľudia tiež horieť.“ Jeho verš sa ukázal v priebehu času ako prorocký, napríklad nacisti totiž v 30. rokoch minulého storočia pálili knihy židovských spisovateľov a potom prišla židovská genocída.

Roland Doe, skutočný prípad vyháňania diabla, podľa ktorého vznikol slávny film Exorcista

Na pálenie kníh reagoval na svojom twitteri zástupca primátora mesta Gdansk, ktorý podľa svojich slov podal na úrad podnet o nelegálnom zakladaní ohňa a pálení predmetov, ktoré sú nebezpečné pre ovzdušie.

V susednom Poľsku sadistická mníška roky bila siroty do krvi a nechala ich znásilňovať