Spôsob, akým bol zavraždený slovenský investigatívny novinár Ján Kuciak, mal byť varovaním pre ostatných novinárov, ktorí píšu o veciach, ktoré sa niekomu nepáčia. Je o tom presvedčený nemecký denník Die Welt, ktorý to vo štvrtok napísal v hlavnom článku na titulnej strane. Prípadu mladého novinára venuje niekoľko strán.

Die Welt vo štvrtok vyšiel s veľkou čiernobielou titulkou „Ako talianska mafia užívala európske peniaze,“ ktorý odkazuje na tému, ktorej sa dvadsaťsedemročný novinár pred smrťou venoval. Kuciakov nedokončený článok tiež nemecký denník uverejnil.

 Varovanie ďalším  novinárom 

V hlavnom článku na titulnej strane sa denník zaoberá tým, čo Kuciakov prípad znamená. Pripomína, že posledný rok v tureckom väzení strávil ich vlastný dopisovateľ Deniz Yücel. „Bol symbolom pre to, aké riziká podstupujú tí, ktorí pracujú pre pravdu,“ píše denník. „Prípad dobre dopadol. Deniz Yücel je slobodný. Ján Kuciak je mŕtvy,“ pokračuje denník a pripomína, že mladý novinár bol zavraždený spolu so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou.

Miesto vraždy

„Vedľa tiel zavraždených položili vrahovia projektily smrtiacich guliek. Malo to byť varovanie. Varovanie ďalším novinárom, ktorí píšu niečo, čo sa určitým ľuďom nepáči,“ mieni Die Welt. Pravdepodobné podľa neho je, že za vraždou stoja „nepriatelia slobody, ľudia, ktorí majú toľko strachu z nepríjemných právd, z novinárov, že kvôli tomu brutálne vraždia“.

  Nemecký list: Stal sa opak toho, než čo chceli vrahovia  

Ján Kuciak nie je ojedinelý prípad. Vlani bolo po celom svete zavraždených 74 novinárov, tento rok už štyria novinári a dvaja blogeri. Ďalších 307 novinárov a blogerov je kvôli svojej práci vo väzení. Pritom práve v čase, keď oslabujú niektoré demokracie a silnejú autokratické režimy, je novinárčina podľa denníka čoraz dôležitejšia.

Denník pripomína aj témy, na ktorých Kuciak v posledných mesiacoch pracoval. On ani jeho kolegovia sa pritom nenechali nikdy zastrašiť. „Teraz musel Ján Kuciak za tento postoj zaplatiť svojím životom,“ konštatuje Die Welt.

Mafia ‘Ndrangheta vyčíňa v celej Európe, Slovensko nie je v tom samé

Jedným z mála uspokojivých aspektov tejto tragédie je to, že mnoho európskych médií teraz zverejnila nedokončene Kuciakove texty o činnosti talianskej mafie na Slovensku. „Stal sa tak pravý opak toho, čo vrahovia zrejme chceli: Rešerš a ich výsledky nie sú potlačené, ale maximálne šírené. Pravdepodobnosť, že vďaka tomu budú odhalení vrahovia a ich machinácie, výrazne stúpla,“ myslí si denník.