Vraždenie veľvyslancov považujem za normálne! Prehlásil Putinov splnomocnenec v TV Rossija 1

419

Ruská štátna televízia je jedným z hlavných prostriedkov kremeľskej propagandy, predovšetkým moderátor Vladimir Solovjov si do svojho programu stanice Rossija 1 pozýva popredných podporovateľov prezidenta Vladimira Putina. V priamom prenose tak zaznievajú nielen dezinformácie, ale často aj jedno bizarnejšie vyhlásenie ako druhé. O tom svedčí aj výstup niekdajšieho splnomocnenca pre práva detí Pavla Astachova, ktorý volal po „vraždení veľvyslancov“, uviedol web Newsweek.

Ako splnomocnenec pre práva detí pôsobil Astachov v rokoch 2009 až 2016, tento post je v súčasnej dobe, keď ho zastáva Marija Ľvovová-Belovová, spojený s obžalobou Medzinárodného trestného súdu (ICC) za násilné deportácie ukrajinských detí do Ruska. Astachov teraz vzbudil pozdvihnutie na Západe, keď vyhlásil, že „zabíjanie veľvyslancov je v rámci štruktúry medzinárodného práva“.

Čo tým myslel a na čo tým narážal? Astachov reagoval na Solovjov komentár poľského veľvyslanca v Rusku. Poľsko je od začiatku invázie na Ukrajinu vo februári minulého roka častým terčom ruskej propagandy, Poľsko aj Česko, Slovensko boli jednými z prvých štátov, ktoré začali zásobovať Ukrajinu zbraňami a ďalším materiálom a zostávajú silnými spojencami Kyjeva. Krajiny sa stali útočisko pre mnohých ukrajinských utečencov.

Solovjov a Astachov sa v relácii vrátili k niekoľkým udalostiam z roku 2022, ku ktorým v Poľsku došlo, hovorili napríklad o protestoch proti vojne na Ukrajine alebo „špeciálnej vojenskej operácii“, ako Kremeľ svoje agresívne ťaženie nazýva. Spomínali tiež incident, kedy bol ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev poliati červenou farbou, keď niesol v máji veniec k pomníku sovietskych vojakov vo Varšave.

Sníva Orbán „veľkom“ Maďarsku?

„Je pre mňa prekvapenie, že sme ešte nenašli poľského veľvyslanca plávať v Moskve,“ nechal sa počuť Astachov. Vysvetlil to tým, že verí v to, že „odvetné opatrenia za nepriateľský akt“ nie sú zločinom a sú súčasťou vojny. Jeho plamenný prejav musel upokojovať aj Solovjov, ktorý hosťa zároveň upozornil, že si poplietol mená, Astachov zamenil Andrejeva za Antonova. Komentáre niekdajšieho splnomocnenca za práva detí mali za následok pozdvihnuté obočie už v štúdiu, jeho výroky však pre mnohých neboli zas až také prekvapujúce.

Aj na ruských sociálnych sieťach ľudia pripomínali Astachove kontroverzné výroky, ktoré ho stáli miesto. Putin ho zbavil postu v septembri 2016 po tom, čo vystúpil s niekoľkými necitlivými komentármi po tragickej nehode, keď sa prevrátili dve lode. Zomrelo vtedy 14 osôb, väčšina z nich boli nič tínedžeri, Astachov krátko nato hovoril s preživším: „Tak aká bola plavba? A kúpačka?“ pýtal sa bezohľadne. Práve preto mnoho bežných Rusov a západných expertov nebolo zase tak šokovaných.

Okupanti znásilňujú a zabíjajú naše ženy, hovorí zdrvená Nasťa o pekle na Ukrajine! 

„Celý motív ruskej invázie je: Sme dobráci, jasne, sem tam sa nájde nejaký masový hrob v meste, ktoré sme okupovali a z ktorého sme sa stiahli. ALE nechcite, aby sme boli zlí,“ napísal k Astachovmu výlevu spisovateľ Thomas E. Ricks, ktorý pravidelne komentuje vojenské a bezpečnostné záležitosti.