Vraždiace monštrá: Mal byť posledným popraveným vrahom v Československu

Vrah Vocásek, ktorý vďaka novembru 89 unikol trestu smrti, chcel ísť na slobodu. Súd ale neobmäkčil

3656
Na sny o slobode, musí najdlhšie sediaci väzeň v Českej republike Zdeněk Vocásek zabudnúť. Ďalší z jeho žiadostí o podmienečné prepustenie na slobodu bola totiž vo štvrtok sudkyňu Okresného súdu v Sokolove Gabrielou Sieglovou zamietnutá. Státie prebehlo priamo vo väznici v Hornom Slavkove, kde si dvojnásobný vrah Vocásek trest v súčasnosti odpykáva.

„Žiadosť o podmienečné prepustenie bola zamietnutá,“

uviedla hovorkyňa sokolovského okresného súdu Andrea Pavlíčková. „Doživotne odsúdený väzeň podal na mieste proti rozhodnutiu súdu sťažnosť,“ pokračovala hovorkyňa súdu.
Vrah Vocásek,
O dôvodoch zamietnutia žiadosti o podmienečné prepustenie ale Pavlíčková hovoriť zatiaľ nechcela. „V súčasnej dobe ja ani vybavujúcej sudkyňa nebudeme žiadne podrobnosti k prípadu poskytovať, a to minimálne do doby písomného vyhotovenia súdneho rozhodnutia a následného doručenia písomného odôvodnenia účastníkom konania,“ vysvetlila hovorkyňa.
Vrah Vocásek ubil v roku 1987 kladivom a potom dobodal skrutkovačom nevidiaceho invalidného dôchodcu. Ďalšieho staršieho muža nožom zavraždil o tri mesiace neskôr. Vtedajší verejná bezpečnosť ho zadržala vo chvíli, keď sa zbavoval zakrvaveného noža.

Poprave sa vyhol

V roku 1988 bol odsúdený na trest smrti a popravený mal byť v decembri roku 1989. Kvôli zmene režimu bol jeho trest zmenený na doživotie. V kriminále je Vocásek už bezmála tridsať rokov. O prepustení žiadal v minulosti viackrát, ale vždy bezúspešne. Hoci sa stal údajne hlboko veriacim, súdy v minulosti neuverili, že už nemôže byť ľuďom nebezpečný.
Podľa posledných zverejnených štatistík väzenskej služby je v ČR vo väzení na doživotie 48 väzňov, ale len šesť z nich je tam dlhšie ako dvadsať rokov. Naposledy neprávoplatne odsúdeným na doživotie je Američan Kevin Dahlgren, ktorý podľa obžaloby zavraždil štyroch príbuzných na Brnensku. Priniesli sme o tom správu