Na jeseň roku 1985 sa smutne preslávili fanúšikovia futbalového klubu AC Sparta, ktorí cestou z Prahy do Banskej Bystrice zdemolovali vozeň rýchlika a fyzicky napadli sprievodkyňu i niekoľko cestujúcich.
Český režisér Karel Smyczek potom o tejto smutnej epizóde natočil film Proč?, ktorý sa mal stať mementom. Nestal sa…
V sobotu 29. októbra 1994 cestovali vlakom z Benešova fanúšikovia FC Boby Brno. Všetci mali bojovú náladu, ktorú im z minúty na minútu zvyšovala konzumácia piva a iných alkoholických nápojov. Vlajkonosiči vykrikovali oplzlé slová, z okna vozňa popri trati vyhadzovali prázdne fľaše, ale čo bolo ešte horšie, provokovali konflikty s cestujúcimi.

Vyhoďte ho

„Pozrite sa na starého hlupáka, stojí ako svätý za dedinou,“ pustil sa do staršieho pána stojaceho na nástupnej plošine vagóna sotva šestnásťročný pripitý adolescent.
„Hovädo, hovädo,“ začali skandovať rovesníci, ale aj starší fanúšikovia brnenského klubu.
Ilustroval Jozef Homola
„To čumíš, čo?“ pristúpil k dôchodcovi Marcel, strhol mu z tváre okuliare, zlomil ich a hodil na zem, kde po nich ešte poskákal.
„A teraz vidíš hovno!“ skríkol natešene mladý grobian, na čo vrchovato opitou mládežou zaplnený vagón začal skandovať „To je ono!“
„Tak to si, kamarát, urobiť nemal!“ povedal vzápätí Štefan, ktorý náhodou cestoval v inkriminovanom železničnom vozni a z neveľkej vzdialenosti sledoval incident. „Môžeš sa hanbiť, veď ten pán by ti mohol byť starým otcom.“
Bum, bum, vzduchom zasvišťali rany päsťou, po ktorých sa Štefanovi z nosa pustila krv. Ušlo sa mu aj niekoľko kopancov do zadnice a rozkroku, na tvári mu „pristáli“ facky, ale aj pľuvance…
„Vyhoďte ho,“ zakričal niekto z davu, na čo mladí opití fanúšikovia začali revať „Vyhoďte hajzla z vlaku von!“
K dobitému a zakrvavenému Štefanovi zrazu pristúpil Marcel a Jenö, chytili ho pod krkom a za ruky, násilím dotiahli už k otvoreným dverám železničného vozňa a hoci sa bránil, z idúceho vlaku ho vyhodili.
Mladý muž, ktorý sa jediný zastal urážaného a fyzicky napádaného starca, dopadol na koľajnice. Na jeho smolu, ostal na nich ležať v bezvedomí, takže o niekoľko minút ho prešiel ďalší vlak…
Štátny žalobca mal možnosť z trestného činu pokusu vraždy obviniť už len jedného páchateľa – Jenöa. Jeho komplic Marcel totiž počas prípravného konania zomrel vo väznici.
„Všetko je vymyslené, skreslené a nepravdivé,“ bránil sa na súde fanatický prívrženec brnenského futbalového klubu, ktorý zapríčinil smrť mladého človeka.
„Vaša pohnútka bola obzvlášť zavrhnutiahodná, lebo ste chceli zabiť niekoho, kto sa zastal bezbranného človeka a postavil sa na odpor sfanatizovanému davu,“ oponoval mu štátny žalobca.
„Keď Jenö svoju obeť z vlaku vyhadzoval, musel vedieť, že ho tým zabije,“ zdôvodňoval rozsudok sudca Vrchného súdu Českej republiky. Podľa neho Jenö strávi najbližších dvanásť rokov za mrežami a bez futbalu.
JD