Však ja si v pekle odpočiniem dosť povedal postrach Moravy Lecián. Vraždil aj pri úteku pred popravou!

1062

Martin Lecián dokázal vyskočiť z idúceho vlaku alebo prežiť nebezpečnú prestrelku s policajtmi. Aj cez niekoľko spáchaných vrážd bol delikvent časťou spoločnosti vyzdvihovaný ako novodobý Jánošík. Ani jeho ale neminula slučka. „V pekle si oddýchnem,“ uviedol deň pred popravou.

S Leciánom, ktorý sa narodil v roku 1900, sa problémy ťahali už od útleho detstva. Za drobné delikty v mladosti bol od osemnástich rokov vychovávaný v polepšovni. Ani tam ale jeho osobnosť nedokázali skrotiť. Syn násilníckeho otca a choromyseľných matky neváhal ani chvíľku. Ihneď po prepustení z polepšovne nastúpil na dráhu delikventa. V počiatkoch bol niekoľkokrát trestaný v Uherskom Hradišti. Potom musel divoký Lecián narukovať na vojenčinu. Tam sa mu ale vôbec nepáčilo. Päťkrát sa mu podarilo zbehnúť.

Po poslednom úteku z vojenčiny sa stretol s osudovou ženou Máriou Křenovskou. Spoločne s milenkou kradli, kde sa dalo. Špecializovali sa predovšetkým na vykrádanie pokladníc. Ukradnuté peniaze potom rozhadzovali po pražských podnikoch a za oblečenie. Ich puto ale netrvalo dlho. V Prostějove si na vydarený pár počkali policajti. Po zadržaní v Olomouci sa Leciánovi podarilo utiecť. A aby toho nebolo málo, vzal so sebou aj nebezpečného zločinca Székelyho. Pri úteku sa nezastavili pred ničím, zranili aj dvojicu strážnikov. Leciánovo besnenie tak začalo nanovo.

Posledná poprava v Československu prebehla pred 32 rokmi 8. júna 1989.

Podivný bol pri Leciánovej divokej jazde prístup médií. V tlači sa o ňom písalo ako o novodobom Jánošíkovi a denníky ho skôr glorifikoval, než aby ho zatracovali. Tomu ale mal byť čoskoro tiež koniec. Lecián totiž zašiel moc ďaleko a v januári roku 1927 sa dopustil prvej vraždy. Štyrmi výstrelmi zabil obecného strážnika Rudolfa Hanáka. Ten šialenca vyrušil pri ďalšej z jeho lúpačiek. Opäť vraždil o už mesiac neskôr. Popravil strážnika podniku Grafona Františka Marčík.

Brutálna poprava! Smrť Milady Horákovej nebola okamžitá, na pankráckej šibenici umierala dlhé minúty

O legendárny kúsok sa Lecián postaral pri jazde vlakom. Vtedy už dobre známeho delikventa spoznal vo vagóne jeden z četníkov. Jasnému dolapeniu sa „Jánošíkovi“ podarilo vyhnúť. Ako v scéne v akčnom filme po policajtovi niekoľkokrát vystrelil, načo vyskočil z idúceho vlaku. Ako zázrakom prežil. To ako keby Leciána namotivovalo, vraždil teda ďalej. To už na neho mala zálusk aj armáda. Došlo k niekoľkým prestrelkám. Pri jednej z nich, pri obci Polešovice, bol Lecián zranený, ale napriek tomu polícii stále unikal. Zadržaný bol 27. apríla v Novom Bohumíne.

Pedofilná vražda v Československu: vrah malej Barborky chce ísť na slobodu!

Keď Martin Lecián zistil, že mu súd vymeral trest smrti, pokúsil sa o útek, pri ktorom zabil ďalšieho z četníkov. Utiecť sa mu napriek tomu nepodarilo. Šťastena ho navždy opustila a 6. októbra 1927 bol popravený. V noci pred výkonom trestu smrti vrah nezažmúril oko. „Však ja si v pekle odpočiniem dosť,“ povedal jednému z policajtov.