Vy nieste s nami v zákopoch, nadával ruský branec. Dostal päť a pol roka!

307

Ruského branca odsúdili na päť a pol rokov väzenia po tom, čo sa dostal do sporu so svojimi veliteľmi kvôli zlým podmienkam výcviku. Je to vôbec prvý známy rozsudok nad vojakom, ktorý kritizoval v krajine toľko nepopulárnu Putinovu mobilizáciu.

Na zdieľanom videu natočenom 13. novembra je vidieť, ako odvedenec menom Alexander Leškov nadáva podplukovníkovi Denisovi Mazanovovi a strká do neho na cvičisku pri Moskve.

„Sabotujete priamy rozkaz vrchného veliteľa zásobovať a cvičiť mobilizovaných vojakov,“ vytýka Leškov svojmu veliteľovi. „Mali by vás zavrieť,“ dodáva.

 

Keď sa k nemu veliteľ priblíži, odstrčí ho. Leškov tiež vyfúkne dym zo svojej elektronickej cigarety priamo do dôstojníkovej tváre. „Vy nie ste ten, kto s nami musí sedieť v zákopoch,“ dodáva branec.

Vojenský súd pri Moskve rozhodol, že Leškov svojím konaním spôsobil svojmu veliteľovi ujmu pri výkone vojenskej služby. V rozhovore pre denník Moskovský komsomolec krátko po incidente sa vojak bránil, že velitelia jeho predchádzajúce sťažnosti opakovane ignorovali. „Je škoda, že človek musí trpieť za pravdu,“ sťažoval sa Leškov.

 Ďalšia mobilizácia nebude, sľubuje  Putin 

Septembrové rozhodnutie Kremľa vyhlásiť prvú verejnú mobilizáciu od druhej svetovej vojny vyvolalo v celej krajine chaos a hnev. Mnohí branci sa sťažovali, že ich posielajú na Ukrajinu, hoci nemajú zodpovedajúci výcvik.

Ukrajina hlási rekordný zásah! Ostreľovač zastrelil dvoch okupantov takmer z troch kilometrov!

Od začiatku tohto roka sa voči ruskému vojenskému veleniu zdvihol odpor po tom, čo na Silvestra pri raketovom útoku vedenom Kyjevom zahynuli v Makijivke v Doneckej oblasti desiatky ruských brancov. Aby ruské úrady potlačili nesúhlas mobilizovaných vojakov aj ich príbuzných, prijali rad zákonov aj opatrení, ktoré sprísňujú tresty za dezerciu a neposlušnosť.

Objavili sa aj kusé správy o tom, že ruských odmietačov vojny držali v nelegálnych pivniciach na východe Ukrajiny. Nedávne vyšetrovanie stanice BBC tiež zistilo, že najmenej 26 mobilizovaných vojakov skončilo v pivniciach v Ruskom kontrolovaných oblastiach východnej Ukrajiny za to, že odmietli bojovať.

Rusko opakovane poprelo, že by pripravovalo druhú vlnu mobilizácie. Putin minulý mesiac vyhlásil, že je zbytočné hovoriť o nových povolávacích rozkazoch.