K výbuchu došlo na záver koncertu americkej popovej speváčky Ariany Grande. Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

Výbuch vo vstupnej hale

Na koncerte popovej speváčky Ariany Grande v britskom Manchestri došlo k výbuchu. Manchesterská polícia potvrdila tragickú bilanciu – výbuch usmrtil 22 ľudí a 59 utrpelo zranenia. Podľa policajného šéfa zatiaľ nie je možné oznámiť vek obetí, sú však medzi nimi aj malé deti.


K výbuchu došlo vo vstupnej hale okolo 22:30 miestneho času (23:30 stredoeurópskeho času). Manchesterská aréna potvrdila, že miesto výbuchu je verejne prístupné.

Šéf polície potvrdil tiež, že vo vstupnej hale sa odpálil muž, ktorý mal na sebe improvizované výbušné zariadenie. Nálož bola zostrojená podomácky, obsahovala klince, ktoré mali za následok najviac zranených.
Išlo o najväčší teroristický útok na britskej pôde od londýnskych útokov v roku 2005

Manchester Arena

je druhou najväčšou arénou v EÚ, otvorili ju v roku 1995. Má kapacitu 21-tisíc ľudí.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Či páchateľ konal sám, alebo bol členom skupiny, polícia zatiaľ nevie. Pri explózii ale sám zahynul, uviedol  šéf polície Hopkins. Verejnosť požiadal, aby nešpekulovali o totožnosti páchateľa.
Do ulíc Manchestru vyrazilo ešte v noci 400 policajtov. Verejnosť tiež vyzval, aby polícii poskytla záznamy z miesta tragickej udalosti.
Zúfalí rodičia, príbuzní a priatelia sa vrhli na sociálne siete, aby sa pokúsili zistiť osud svojich blízkych, ktorých nemôžu po výbuchu nájsť.
Na internete sa krátko po prvých správach o incidente začali objavovať fotografie tínedžerov sprevádzané prosbami o pomoc pri ich hľadaní.
Na incident už reagovalo tiež niekoľko kolegov speváčky Ariany Grande. „Mám dnes zlomené srdce kvôli rodinám. Zlomené srdce kvôli Ari. Zlomené srdce kvôli stavu sveta,“ uviedla speváčka Katy Perry.

Krvavý masaker

„Ariana Grande zašla za oponu a rozsvietili sa svetlá, keď sa ozval masívny výbuch a objavil sa veľký mrak dymu. Videl som asi päť ľudí od krvi,“ hovorí pre Guardian muž zo Sheffieldu.
Aj barman Tyler pracujúci oproti aréne opisuje, že videl ľudí od krvi. „Bol tu muž, ktorému celá noha krvácala aj žena, ktorej po jednej strane tváre stekala krv,“ hovorí pre agentúru AP.
„Bol to masaker,“ opisuje incident pre The Telegraph otec, ktorý čakal na konci koncertu svoju rodinu. Výbuch ho podľa jeho slov odhodil. „Bolo ich tam 20 alebo 30 (obetí). Niektoré boli malé deti, niektorí postihnutí ľudia,“ hovorí.