Vynálezca webu Timothy Berners-Lee oslávil 60 rokov

1565

    Podľa niektorých je dnešný web vlastne vedľajším produktom výskumu v jadrovej fyzike. V kľúčovom pracovisku CERN sa stretávali a spoločne pôsobili jedni z najtalentovanejších vedcov. Práve v tomto akademickom prostredí vznikla veľká idea hypertextovo prepojené pavučiny informácií, ktorá si, ako jej názov World Wide Web napovedal, skutočne podmanila svet.

    Britský softvérový inžinier Timothy Berners-Lee chcel pôvodne vytvoriť priestor, kde by vedci mohli efektívne zdieľať pracovné záležitosti. Ale jeho systém World Wide Web (www) dokázal nakoniec s rozšírením internetu mimo akademickú sféru zásadne zmeniť spôsob, akým pracujú a zabávajú sa stovky miliónov ľudí po celom svete.

Počítačová rodina

     Tim BernersLee sa narodil 8. júna 1955 v rodine dvoch matematikov, ktorí vyvíjali s tímom vedcov v Londýne jeden z prvých počítačov histórie Manchester Mark I.

     Syn ich neskôr vo výstavbe počítača dohnal, počas štúdia fyziky na oxfordskej Queen‘s College si postavil vlastný. Ako súčiastky použil procesor M6800 a starú televíziu. Počas univerzitných rokov pracoval ako programátor pre niekoľko firiem.