Okresný súd v Pardubiciach začal prejednávať prípad Miroslava K. a jeho syna Jána. Tí údajne na záhrade rodinného domčeka vypestovali 4 rastliny konope. To následne použili na výrobu liečivej mastičky pre Miroslavovu manželku a Jánovu matku, ktorá si prešla vážnou chorobou. Teraz im hrozí väzenie.

Miroslav K. i jeho syn sa snažili pred súdom obhajovať. Podľa staršieho z obžalovaných mala jeho manželka rakovinu žalúdka. Podstupovala chemoterapiu a mala veľké bolesti. Muž sa spoločne so synom dozvedel, že manželke môže pomôcť konope. „So synom sme vypestovali štyri rastliny, odstrihol som niekoľko listov a urobil som 200 gramov liečivej masti,“ povedal Miroslav K. pred súdom.

Vláda USA konečne priznala, že marihuana skutočne zabíja rakovinu

Semená na pestovanie údajne obstaral syn Jan (20) od spolužiačky v škole. Tá mu doniesla päť semien technického konope. Najskôr rástlo v kvetináči, potom konope otec a syn presadili na záhradu. „Rástlo to v paradajkách ako žihľavy. Polievalo sa to, pretože sme zalievali okolité rastliny, žiadne hnojenie alebo tak,“ povedal muž s tým, že jednu rastlinu zlikvidoval, pretože mu opelením degradovala ostatné. Keď konope vyrástlo, odtrhol niekoľko listov a použil ich na výrobu mastičky. Rovnaký zámer mal aj so semenami. Podivnú úrodu si ale všimol okoloidúci a zalarmoval políciu.

„Prišlo policajné komando, rastliny i masť zabavilo a my sme so synom museli k výsluchu,“ povedal Miroslav. Obidvoch nakoniec polícia obvinila z výroby omamnej látky v značnom rozsahu. Podľa obžaloby mali muži v úmysle konope zožať a spracovať pre vlastnú potrebu. K tomu vraj nedošlo len vďaka včasnému zásahu polície. Domová prehliadka pritom žiadne drogy neodhalila, len štyri rastliny a nedorobenú masť.

Marihuana bude legálne v ďalších troch štátoch, rozhodli Američania

 Vysoký obsah  THC 

Kriminalisti po zabavení rastlín i masti vykonali dôkladnú analýzu, pri ktorej zistili, že by zo zhabaných rastlín vznikli 4 kilogramy upotrebiteľnej hmoty. Odroda konope navyše obsahovala z celkového množstva dohromady 200,29 gramov THC, čo je veľa. „To sme vôbec netušili,“ povedala na súde samotná žena, pre ktorú malo byť konope pestované. Jej synovi a manželovi teraz hrozí trest odňatia slobody na 2 až 10 rokov.

 Žena sa kvôli súdom o pestovaní konope  obesila 

Pestovanie konope na liečebné účely je v Česku stále veľkou témou. Miroslav a Ján nie sú prví ľudia, ktorí za túto aktivitu stojí pred súdom. Ako odstrašujúci prípad možno uviesť kauzu okolo dôchodkyňa Marie Brodskej. Žena si doma konope pestovala a následne z neho vyrábala konopné mastičky, ktoré jej pomáhali na liečbu chorých nohách, čo potvrdil aj lekár.

Dotyčná dlho vôbec nechápala, prečo za to má byť vôbec súdená. Jej prípad dospel až na Najvyšší súd, ktorý zvrátil predchádzajúce rozhodnutie v prospech chorých ženy. Vleklý kolotoč súdnych výrokov a odvolanie napriek tomu pokračoval a nakoniec trval až do ženine smrti v máji 2012. K tej ale nedošlo z prirodzených príčin. Žena sa obesila.

Jeden joint vraj stačí, aby sa zmenila štruktúra mozgu teenagera