Jedného z dvoch atentátnikov, ktorí v utorok útočili v kostole u Rouene, úrady sledovali od jeho šiestich rokov. Podľa francúzskeho denníka Le Monde bol Adel Kermiche niekoľkokrát hospitalizovaný kvôli psychickým problémom. Pri najrôznejších rozhovoroch sa hlásil k islamu a jeho hodnotám milosrdenstvo.
Atentat FR 26 07 d
Podľa vyšetrovateľov sa chcel stať pomocným pracovníkom v zdravotníctve. Rodina tvrdí, že mal viac možností pracovného uplatnenia vrátane vedenia projektov v miestnom stredisku pre voľný čas.
„Som moslim vyznávajúcich hodnoty milosrdenstva a láskavosti. Nie som extrémista,“ povedal Kermiche pri jednom z rozhovorov s vyšetrovateľmi. Vyhlásil tiež, že sa modlí dvakrát denne a že kvôli rannej modlitbe nevstáva. Veriaci moslimovia sa modlia od skorej ráno päťkrát denne.

Nepustili ho do Sýrie, tak vraždil vo Francúzku

Kermiche mal 19 rokov. S ďalším komplicom vzal do zajatia šesť ľudí v kostole v Saint-Étienne-du-Rouvray a potom zabil osemdesiatšesť ročného kňaza Jacquesa Hamel. Na slobode bol od marca a predtým strávil desať mesiacov vo väzbe kvôli pokusom dostať sa do Sýrie a pripojiť sa k radikálom. Po prvom pokuse vlani, keď bol ešte neplnoletý, bol umiestnený len pod súdnu kontrolu, po druhom bol vlani v máji zadržaný a umiestnený do väzby.

, Mám chuť znovu žiť ‘

Celu zdieľal so saudským Arabom a zoznámil sa s Francúzom, ktorý strávil 18 mesiacov v oddieloch Islamského štátu. Svoje zadržanie niesol ťažko a vyšetrovateľom povedal, že pokusov o odchod do Sýrie ľutuje. „Mám chuť znovu žiť, vrátiť sa k priateľom, oženiť sa,“ povedal.
Sudca, ktorý nakoniec rozhodol o jeho prepustení na slobodu s kontrolou prostredníctvom elektronického náramku, svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že si dotyčný „svoje omyly uvedomuje“, že „má vo väzbe samovražedné tendencie“, že prejavuje známky chute vrátiť sa do spoločnosti a že mu v tom je jeho rodina schopná pomôcť.
Kermiche bol prepustený s elektronickým náramkom a žil u svojich rodičov v Saint-Etienne-du-Rouvray. K podmienkam režimu patrilo, že nesmie opustiť department, musí sa podrobiť psychologickému poradenstvu a z domu nesmie vychádzať s výnimkou obdobia od 8:30 do 12:30 hod. Práve v tomto čase v utorok útočil.
V snahe identifikovať druhého útočníka bol v utorok večer zadržaný sedemnásťročný mladík pôvodom z Alžírska. Podľa francúzskych médií je mladším bratom muža, ktorý vlani v marci odišiel k radikálom do oblasti Iraku a Sýrie a mal pri sebe doklady znejúce na meno Adel Kermiche. Kvôli vyšetrovanie sa robia prehliadky na niekoľkých miestach v Normandii.