Za 21 rokov 3,4 milióna dolárov! Toľko dostali nevinní manželia za roky, ktoré strávili vo väzení!

1117

Americký štát Texas bude musieť vyplatiť manželom Danovi a Fran Kellerovým, ktorých súd v 90. rokoch poslal neprávom do väzenia za údajné sexuálne zneužívanie detí v rámci satanistických rituálov. Kvôli justičnému omylu pár vo väzení strávil 21 rokov, informovala dnes agentúra AFP.

Kellerovci boli z väzenia prepustení už v roku 2013, až tento rok v júni ich ale súd vyhlásil za nevinných. V utorok im priznal odškodnenie vo výške 3,4 milióna dolárov.

Fran Kellerová na súde v roku 1992

Dan a Fran Kellerovci sa dostali do väzenia v roku 1992 po tom, čo ich niekoľko detí zo škôlky, ktorú prevádzkovali v texaskom Austine, obvinilo zo sexuálneho zneužívania, z prevádzkovania satanistických rituálov a z mučenia detí i zvierat. Súd následne oboch manželov poslal do väzenia na 48 rokov.

Pred štyrmi rokmi sa ale Kellerovci dostali na slobodu potom, čo sa podarilo preukázať, že sa lekár, ktorý údajne našiel na jednom z detí známky zneužitia, mýlil. Údajná obeť, ktorá stála v roku 1991 na začiatku celého prípadu, v roku 2013 v rozhovore tiež priznala, že si na žiadne zneužívanie nespomína.

Podľa aktuálneho rozhodnutia súdu majú 75 ročný Dan Keller a jeho o osem rokov mladšia manželka Fran nárok na odškodnenie vo výške 80.000 dolárov za každý rok strávený za mrežami.

Manželia Dan a Fran Kellerovi dnes

„Znamená to, že si nebudeme musieť robiť starosti a zbierať drobáky na sociálne poistenie a platenie účtov z minulosti. Znamená to, že budeme skutočne slobodní. Môžeme začať žiť – bez nočných môr,“ povedala Fran Kellerová v reakcii na rozhodnutie súdu. Podľa nej si manželia z odškodného kúpi dom a auto a zaplatí si aj zdravotné poistenie.

Podľa miestneho denníka Austin American-Statesman doteraz Kellerovci žili v chudobe a neboli vzhľadom k svojej minulosti i veku ani schopní nájsť si nejakú prácu.

Trvalo to „len dvadsať rokov“, kým sa dostal do väzenia za vraždu

Podľa denníka The Texas Tribune vyplatil štát Texas od roku 1991 do polovice minulého roka na odškodnom za justičné omyly celkovo 93,6 milióna dolárov.