Ľudská chamtivosť ako by nepoznala medzí. Dobrosrdečný farmár Ladislav Kašpar (54) ponúkal vo Vojniciach pri Olomouci ľuďom zeleninu takmer zadarmo, len si ju museli u neho na poli sami nazbierať. To niektorým nestačilo. Odchádzali bez platenia a dobrému poľnohospodárovi sa vyhrážali, že ho zašliapu do zeme!

Mrkva za štyri koruny (16 centov), cibule za šesť (24 centov) alebo kilo melónu za osem (32 centov). Presne takú rozprávkovú ponuku mal pre obyvateľov Vojnic pán Ladislav Kašpar na Olomoucku. Prebiehal tam totiž samozber zeleniny. Stačilo prísť, zaparkovať a nazbierať si do sýta.

Svoj samozber si potom človek nechal pri jednej zo štyroch pokladní zvážiť, zaplatil a mohol ísť domov. „Funguje to rovnako ako u jahôd,“ konštatoval Ladislav Kašpar (54), ktorý s ponukou samozberu zeleniny prišiel pred dvoma rokmi. „Bol tu problém v rozdiele medzi predajnými a výkupnými cenami. Kým predajné ceny sú také, ako všetci vieme, výkupné ceny sa nijako nezvýšili. Takže inak už to nešlo, pretože v niektorých komoditách som začínal byť v strate,“ prezradil. Dodal, že záujem bol tento rok extrémny. O všetko od uhoriek až po paradajky.

Muž urobil osudovú chybu pri zbere medvedieho cesnaku, stálo ho to život. 

Poľnohospodár je šokovaný nebývalou agresivitou

Nie všetkým ale krásna ponuka pána Kašpara stačila. Aj napriek nízkej ceny, ako by ľuďom jeho veľkorysosť nebola dostatočná. Dokonca sa niektorí z nich snažili odísť bez zaplatenia. „Zúrivosť nepozná medze. Som tým nemilo prekvapený a zaskočený. Nejaké menšie problémy boli vždy, ale to, čo sa deje tento rok, je niečo neuveriteľného,​​“ povedal poľnohospodár.

„Zašliapnem ťa do zeme!“ Vypočul si dobrosrdečný farmár od jedného z mužov, ktorý sa tiež snažil odísť bez zaplatenia. „Keď som ho zastavil, začal do mňa strkať svojim obrovským bruchom a vykrikovať, že ma zašliape do zeme,“ popísal drsný zážitok Ladislav Kašpar. Farmár sa ale nedal a nad stopäťdesiatkilovým mužom nakoniec zvíťazil.

Šesť netypických odtieňov moču, ktoré môžu upozorniť na zdravotné problémy

Podľa poľnohospodára bolo na celej situácii najhoršie to, že sa ho nikto nezastal. „Okolo stálo asi sedemdesiat ľudí a v tej chvíli všetci hľadeli k tomu jednému agresorovi. Teraz už viem, aké ľahké je zmanipulovať dav a ako asi vzniká extrémizmus,“ povzdychol si poľnohospodár.

Dvojica nakazená koronavírusom si zašla na nákup! Teraz im hrozí väzenie

Premýšľa o opatreniach

V samozbere zeleniny vidí Ladislav Kašpar dobrú vec a podľa svojich slov ho robí pre dobro ľudí. „Mnohí už ani nevedia, ako chutí napríklad melón čerstvo odtrhnutý z poľa. Rovnako tak sa snažím ponúkať normálne ceny a nie ľudí odierať ako predajné reťazce. Verím, že to, čo robím, má zmysel, ale ako vidno, budeme musieť prijať nejaké bezpečnostné opatrenia,“ povedal.

Biopotraviny!

Covidová agresivita?

Podľa Ladislava Kašpara akoby ľudia počas covidovej karantény úplne stratili zábrany a nejaké zásady sociálneho správania. „Je v nich veľa adrenalínu. Sú schopní sa na poli pobiť medzi sebou o riadok petržlenu. Voči nám sú mnohí neskutočne agresívny. Neviem, či je to tým covidem, že postrácali schopnosť sociálnych kontaktov?“ Povzdychol si poľnohospodár. Perné chvíľky ale zažil aj v minulosti. Keď mu ľudia v noci kradli z poľa petržlen, tak sa na neho po okríknutí prihnali s vidlami.