V Spojených štátoch zatkli vodcu cirkvi Svetlo sveta. Mexičan Naasón Joaquín García, ktorý je podozrivý z obchodovania s ľuďmi, znásilnenia maloletých a z ďalších kriminálnych činov. Oznámila to prokuratúra v Kalifornii, kde v poslednej dobe stúpencov tohto hnutia výrazne pribúdalo.

Náboženský vodca a kazateľ García a tri ženy boli zatknutí na letisku v Los Angeles a hrozí im obvinenie zo 26 trestných činov. Zástupcovia cirkvi, ktorá má hlavné sídlo v Mexiku, veria, že sa preukáže Garciová nevina.

Cirkev podľa svojich údajov pokrstila na celom svete päť miliónov ľudí a len v Mexiku má 1,8 milióna stúpencov. Pri sčítaní ľudu v roku 2010 sa ale k La Luz del Mundo prihlásilo len niečo cez 188.000 Mexičanov. V minulých rokoch sa jej vplyv šíri v USA, najmä v Kalifornii, ktorá má veľkú hispánskym komunitu.

Kalifornský prokurátor vo svojom vyhlásení uviedol, že Garcíovi a trom ženám hrozí obvinenie za 26 zločinov spáchaných v južnej Kalifornii v rokoch 2015 až 2018. Patrí k nim obchodovaniu s ľuďmi, snímanie scén sexuálneho zneužívania detí a znásilňovanie maloletých. García, nazývaný Apoštol, svojim maloletým obetiam rozprával „o kráľovi a jeho milenkách“ a tvrdil, že posol boží nikdy nemôže byť za svoje činy súdený.

Nemecko zrušilo spolok salafistov, polícia prehľadala 190 mešít a bytov

„Takéto zločiny nemajú v našej spoločnosti miesto, bodka. V našom štáte nemôžeme zatvárať oči pred sexuálnym násilím a priekupníctvom,“ povedal kalifornský generálny prokurátor Xavier Becerra.

Jake zo seriálu Dva a pol chlapa odišiel z cirkvi a vracia sa k hraniu

La Luz del Mundo sa charakterizuje ako „oživenie ranej kresťanskej cirkvi“. Založil ju v Mexiku roku 1926 Garcíov dedo Eusebio Joaquín González. Je zastúpená v 58 krajinách a má cez 15.000 kostolov. Ženy majú pri obradoch zakryté vlasy a sú oddelené od mužov. Pri každoročnom zhromaždení v mexickej Guadalajare vodcovia krstia veriacich.