Za vraždu motivovanú ziskom uložil dnes pražský mestský súd Dvadsaťštyriročnému Janovi B. sedemnásťročný trest väzenia. Mladý muž podľa obžaloby v novembri 2019 škrtil svojho známeho šnúrkou od topánok a v bezvedomí ho hodil do kanála. Telo dvadsaťosemročného Slováka sa neskôr našlo v čistiarni odpadových vôd v Prahe 6. Odsúdený vinu odmieta. Na hlavnom pojednávaní uviedol, že svojho slovenského známeho len v hádke strčil a odišiel. Rozsudok nie je právoplatný.

Otvoril veko a muža do kanála hodil

Ján B. a jeho známy podľa štátneho zástupcu Vladimíra pazúrika predvlani 8. novembra popíjali v bare v Hostivaři. Z podniku sa opití vydali do rýchleho občerstvenia. Po ceste však mladý muž Slováka napadol a chcel ho zabiť. Škrtil ho šnúrkou, a keď upadol do bezvedomia, vzal mu telefón a peňaženku s platobnou kartou. Pretože si myslel, že je mŕtvy, odtiahol ho ku kanálu. Otvoril veko a muža do neho hodil.

Telo dvadsaťosemročného Slováka sa neskôr našlo v čistiarni odpadových vôd v Prahe 6

 Platobná  karta 

Po čine sa mladík podľa žalobcu niekoľkokrát pokúsil zaplatiť platobnou kartou zabitého a vybrať z jeho účtu peniaze. Z bytu známeho odniesol laptopy, oblečenie, topánky a ďalšie veci. Za vraždu, neoprávnené opatrenia, falšovanie a pozmenenie platobného prostriedku, krádež a porušovania domovej slobody hrozilo Janovi B. až dvadsaťročné väzenie, prípadne výnimočný trest. Štátny zástupca ale navrhoval trest v dolnej polovici sadzby. Prihliadol k veku, doterajší bezúhonnosti a znalci veľmi kladne hodnotené možnosti resocializácie.

Naši v zahraničí: Dvaja Slováci „vybielili“ v Ostrave obchody s elektronikou! 

Mladík sa k tomu, že zobral platobnú kartu a pokúšal sa na Slovákov pas vybrať peniaze, priznal. Pripustil tiež, že vykradol jeho byt. Úplne však odmietol, že by chcel muža kvôli peniazom zavraždiť. „Určite by som nebol schopný vedome niekomu ublížiť,“ vyhlásil dnes v záverečnej reči. Jeho advokát Martin Sadílek navrhol, aby bol odsúdený iba za ostatné trestné činy, nie za vraždu.

Slováci v zahraničí vraždili! V mobilheime zmasakrovali manželský pár

 Dve  výpovede 

Mladík uviedol, že Slováka strčil v hádke do hrudníka, ale hneď šiel preč. Keď ho chcel neskôr skontrolovať, už ho nenašiel. Zobral preto bundu s jeho dokladmi, telefónom, kartou a kľúčmi a odišiel. Na políciu sa však muž k vražde priznal. Podľa jeho právnika to ale bolo preto, že mu policajti sľúbili v prípade priznania veľmi nízky trest za ublíženie na zdraví z ospravedlniteľné pohnútky. „Táto verzia sa z pohľadu štátneho zastupiteľstva javí ako neuveriteľná,“ uviedol Pazourek.

Slovák sa rok vyhýbal českému väzeniu, chytil ho v Břeclavi vo vlaku