Za zabitie cudzinca bonus 10-tisíc dolárov, verbujú vagnerovci

346
Wagnerovci

Zatiaľ čo Západ víta, že Nemecko konečne povolilo vyslanie tankov Leopard na pomoc Kyjevu, ukrajinskí vojaci zajali pri Bachmute dvoch nemeckých členov žoldnierskej Vagnerovej skupiny. Za vagnerovcov ale bojujú aj občania ďalších národov. Skupina regrutuje napríklad v Stredoafrickej republike, v štátoch Strednej Ázie aj inde v Európe. Niektoré krajiny sa proti tejto praxi postavili.

„Dva väzni mali nemecké pasy. Jeden bol z Lipska a mal ruské korene. Druhý sa volal Volker a bol Berlínčan,“ povedal nemeckému denníku Der Tagesspiegel dvadsaťjedenročný Nemec Ben Kauler, ktorý bojuje na strane Kyjeva. Pretože obaja zadržaní nevedeli dobre anglicky, Kauler im prekladal pri výsluchu. „Procedúra trvala tri dni,“ hovorí.

Vykladanie mŕtvych vagnerovcov
Cintorín vagnerovcov sa rýchlo rozrastá

Volker sa k Rusom pridal v septembri. V Nemecku bol dlhý čas nezamestnaný. Žoldnieri ho prijali, aj keď nemal vojenské skúsenosti.

„Povedal, že to urobil len pre peniaze. Jeho plat bol výrazne vyšší ako môj. Ja dostávam tri tisícky eur mesačne. Ako vojak vagnerovcov bojoval za päťtisíc dolárov plus príplatky, čo vyšlo na sedemtisíc dolárov mesačne,“ uvádza Kauler.

Podľa Volkera vagnerovci ponúkajú zvláštny bonus za zabitie cudzincov, ktorí bojujú na strane Ukrajincov. Pokiaľ dotyčný predloží vierohodný dôkaz, môže si prísť až na 10-tisíc dolárov.

Kauler dodáva, že počas bojov pri Bachmute zadržali ďalších zahraničných bojovníkov naverbovaných ruskou žoldnierskou skupinou. Medzi zadržanými boli Američan, Francúz, Brit či Sýrčan.

Veliteľ Wagnerovej skupiny žoldnierov dezertoval do Norska.

 Regrúti z  Afriky aj Ázie 

V žoldnierskej skupine podľa médií najprv pôsobili bývalí profesionálni vojaci a ďalší ľudia so skúsenosťami z bojov. Počas vojny na Ukrajine však rozšírila svoj personál, aby viac zodpovedal momentálnym bojovým potrebám. Vagnerovci začali vo veľkom naberať ruských väzňov, aby ich mohli vrhnúť proti ukrajinským silám v masívnych vlnách, pri ktorých sa nehľadia na straty. Bachmutu, kde prebiehajú najtvrdšie boje, sa preto prezýva „mlynček na mäso“.

Väzne odsúdených za znásilnenie či vraždu nenaberajú iba v Rusku. Portál The Daily Beast s odkazom na dva zdroje zo Stredoafrickej republiky v novembri napísal, že skupina tu regrutuje uväznených rebelov, ktorých vláda považuje za teroristov. Miestnemu krídlu organizácie sa hovorí „Čierni Rusi“. Vagnerovci pôsobia v Afrike dlhodobo, podľa západných štátov sa pokúšajú pomocou kontaktov s miestnymi aktérmi získať prístup k cenným surovinovým zdrojom.

Vagnerovci naberajú nových žoldnierov aj v jazykovo príbuzných republikách Strednej Ázie. Podľa tamojších médií sa snažia zlákať Uzbekov či Kirgizov zavádzajúcimi ponukami práce pre bezpečnostné služby a platy presahujúcimi štandard v daných republikách.

Vy nieste s nami v zákopoch, nadával ruský branec. Dostal päť a pol roka!

 Odpor  štátov 

Napriek tesným väzbám k Rusku ambasády oboch krajín varovali svojich občanov, že bojovanie za cudziu krajinu je považované za žoldnierstvo a bude potrestané až desiatimi rokmi väzenia. „Vyhýbajte sa provokaciám,“ apelovala ambasáda Uzbekistanu v Moskve na obyvateľov stredoázijskej krajiny.

Proti praxi najímania svojich občanov pre ruské vojenské potreby sa postavilo aj Srbsko. Prezident Aleksandar Vučić uviedol, že táto činnosť je v rozpore so srbskými zákonmi a vzhľadom na ústretový postoj Srbska voči Rusku je navyše „neférová“.

Ruská súkromná armáda vagnerovci sa chváli, že v nej Česi hrajú kľúčovú úlohu a údajne dokonca má českú jednotku nazvanú Švejk. Žoldnierov väčšinou hľadajú za pomoci sociálnych sieťach, inzerátov lákajúcich pridať sa k „Orchestru Vagner“, ako si zabijaci hovoria, sú desiatky. A väčšinou sľubujú aj vysoký plat.

Rusi plánovali dobyť Ukrajinu za 10 dní. Obyvateľov chceli triediť ako dobytok!

Schovajte si lístky a účtenky za cestu, ktoré vám preplatíme. Urobte si fotokópiu pása, vezmite si obyčajný tlačidlový telefón, pohodlné topánky, veci na hygienu, ponožky, papuče. Dostanete fleecovú termobielizeň, sedemdesiatlitrový batoh, spacák, karimatku, dve poľné uniformy, nepriestrelnú vestu, prilbu, rukavice, chrániče kolien, okuliare, zbraň podľa špecializácie – strelec, guľometčík, sniper. Pokiaľ máte vlastnú výbavu, na ktorú ste zvyknutí, vezmite si ju. Na farbe nezáleží.

Podľa informácií denníka MF DNES sa propagačné inzeráty vagnerovcov objavujú aj v Česku. Ponuka zaujala napríklad mladíka, ktorý sa od roku 2015 pohybuje na Facebooku v airsoftovej komunite. Na jeho profile na ruskej sociálnej sieti Vkontakte väčšinu jeho „priateľov“ tvorili regrutačné alebo propagačné profily vagnerovcov.