Záchranky v Neapole nesmú húkať, zakázala to mafia

4435

V Taliansku prerástol organizovaný zločin do všetkých poschodí spoločnosti a mafia si dnes diktuje podmienky v mnohých oblastiach života. Svoje o tom vedia aj záchranári z Neapola. Tamojšia mafia im zakázala používať húkačky, keď idú k prípadu. Drogoví díleri si ich totiž pletú s políciou a ruší ich to v biznise.

Talianska mafia je na Slovensku už dlho, píše skrývajúci sa autor bestselleru Gomora

Mafiáni vyhrážajú sanitkám dlhodobo, čo viedlo k tomu, že vodiči požiadali políciu o to, aby ich do rizikových oblastí sprevádzala. Jeden z vodičov vypovedal, že ho pri príchode na miesto obkolesovali dvaja jazdci na motorkách, ktorí na neho mierili zbraňami a vyhrážali sa mu smrťou, ak hneď neodídem. „Vypni sirénu, alebo ťa zastrelíme,“ povedal mu vraj jeden z nich doslova.

Štyridsaťdvaročný Manuel Ruggiero na početné útoky reagoval tak, že založil organizáciu Nessuno Tocchi Ippocrate, ktorá bojuje proti násiliu voči zdravotníckym pracovníkom. „Už nám prikázali nepoužívať sirény v iných štvrtiach ako Sanità a Traiano, kde miestne záchranky začínajú húkať, až keď štvrť opúšťa,“ uviedol pre Times Ruggiero. Podľa neho sa situácia stále zhoršuje. Miestni politici žiadajú vládu o razantné zásahy proti mafii, boj proti nej pritom stále je jednou z hlavných priorít politikov. Problém je, že v Taliansku sa už mafia pevne zakorenila v štátnej správe a má pod palcom mnoho policajtov i politikov.

Bossa mafie ‘Ndrangheta zatkla talianska polícia vďaka pandémii koronavírusu

Veľký úspech slávi na kanáli HBO seriál Gomora, ktorý opisuje život mafiánov v Neapole. Stačí pár dielov, a aj nezúčastnený človek získa dobrý obrázok o tom, ako mocná je mafia v Neapole a ako malú šancu majú policajti, že tieto mocné rodiny niekedy porazí.