Snáď každý na svete počul o záhade Bermudského trojuholníka, kde sa za podivných okolností stratili desiatky lodí a lietadiel. Avšak trojuholník, ktorý leží medzi Miami, Portorikom a Bermudami, nie je jediným miestom na svete, kde dochádza k záhadným zmiznutiam. Na Aljaške sa nachádza oblasť, ktorej sa hovorí Aljašský trojuholník. Za posledných päťdesiat rokov tam bolo nahlásených až 20 tisíc nezvestných osôb! Miesto sa preto stálo rajom milovníkov paranormálnych javov.

Medzi mestom Anchorage, Juneau a Utkiawaviq sa rozprestiera oblasť, ktorej sa začalo hovoriť Aljašský trojuholník. Ide o neúrodnú a nehostinnú oblasť, ktorú tvoria lesy, zamrznutá tundra a hory. Napriek tomu o aljašskú divočinu javia záujem aj turisti a v posledných rokoch predovšetkým milovníci paranormálnych javov. Oblasť si totiž získala záujem verejnosti kvôli vysokému počtu nezvestných osôb.

Podľa informácií britského denníka Daily Mail, od roku 1970 v oblasti Aljašského trojuholníka bolo nahlásených až 20 tisíc nezvestných osôb. V pomere s ostatnými krajinami Spojených štátov má Aljaška najvyšší počet nezvestných. „Zďaleka najvyššia miera nezvestných osôb je na riedko osídlenej Aljaške, kde na 100 tisíc obyvateľov pripadá 163,76 nezvestných osôb,“ uvádza World Population Review. Počet nezvestných osôb je tu dvakrát vyšší, než je celoštátny priemer.

 Zmiznutie  lietadla 

Niektoré zmiznutia si vyžiadali veľkú pozornosť verejnosti. V roku 1972 v oblasti Alajšského trojuholníka zmizol aljašský kongresman Nick Begich, predseda Snemovne reprezentantov Hale Boggs, poradca Begicha Russell Brown a pilot Don Jonz. Skupina letela z Anchorage do Juneau, avšak počas letu ich zastihlo zlé počasie. Ich lietadlo zmizlo z radaru. Nasledovalo rozsiahle pátranie. Pátracia akcia trvala takmer štyridsať dní, ale skončila fiaskom. Nenašli sa ani trosky lietadla a ani pozostatky nezvestných politikov.

 Ďalšie záhadné  zmiznutia 

Server IFLScience pripomína prípad Gary Franka Sotherdana, ktorý zmizol v 70. rokoch, keď sa do divočiny vypravil na lov. Živého ho už zrejme nikto nikdy nevidel. V roku 1997 iný lovec v oblasti rieky Porcupine objavil ľudskú lebku. Analýza DNA neskôr preukázala, že išlo o ostatky Sotherdana.

S batohom po svete: Aljaška

V roku 2011 horský záchranár Gerald Berry pátral po nezvestnej žene. Avšak domov sa nevrátil. O rok neskôr bola objavená opustená štvorkolka, avšak majiteľa sa vypátrať nepodarilo.

O osem rokov neskôr vzbudilo pozornosť verejnosti zmiznutie Shanny Omanovej. Žena bola na návšteve u kamaráta vo Fairbanks. Rozhodla sa ísť na prechádzku so psom. Domov sa už nevrátila. Nemala pri sebe žiadne osobné veci. Bolo vyhlásené pátranie, do ktorého sa zapojili vrtuľníky aj psovodi. Ženu sa však nepodarilo nájsť.

Japonsko: Nezvestných môže byť až 30.000 ľudí

 Mimozemšťania aj snežný  muž 

Kvôli častým miznutiam Aljašský trojuholník priťahuje pozornosť milovníkov paranormálnych javov a ľudia prichádzajú s rôznymi konšpiračnými teóriami, čo za veľkým počtom nezvestných osôb stojí. Niektorí tvrdia, že za miznutím osôb stoja mimozemšťania. V roku 1986 totiž pilot japonského lietadla uviedol, že počas letu zbadal „lietajúce objekty“. Pilot si vraj najskôr myslel, že sa jedná o armádne lietadlá, takže ich ignoroval. Avšak potom si všimol, že „lietadlá“ letia za nimi a potom z ničoho nič zmizli.

Heliskiing je úžasná adrenalínová zábava, ktorú Petr Kellner miloval. Zabila ale už viacerých

Ďalšou teóriou je existencia energetických vírov. Práve tie majú ovplyvňovať, ako sa ľudia cítia. Pokiaľ sa vír pohybuje proti smeru hodinových ručičiek, má na človeka negatívny vplyv. Niektorí záchranári uviedli, že trpeli halucináciami, dezorientáciou a mali závraty. Elektronické merania vraj v oblasti zaznamenali magnetické anomálie, ktoré narušili fungovanie kompasov, ktoré sa odchyľovali až o 30 stupňov. Ďalší tvrdia, že oblasť je domovom záhadného tvora podobnému bájnemu snežnému mužovi. Hoci sa mnoho z nezvestných ľudí rýchlo našlo, dôvod ich zmiznutia vyvoláva viac otázok ako odpovedí.