Zajatí Nemci ako ich nepoznáte

1085

Ako sa vojna obracala stále viac v neprospech Nemecka, za ostnatým drôtom končili desaťtisíce a neskôr státisíce nemeckých vojakov. Na východnom fronte na nich čakalo obzvlášť kruté zaobchádzanie, ale o mnoho lepšie to nemali ani na Západe. Tam sa navyše museli pozerať na zábery z koncentračných táborov. Tí, kt orí v nich slúžili, potom odkladali mŕtvoly.

Cez 57 000 nemeckých zajatcov pochodovalo po Červenom námestí 17. júla 1944. Červená armáda tak ľuďom demonštrovala, že obávaný nepriateľ je na kolenách. Ďalších desaťtisíce Nemcov stále pribúdalo, najmä po úspechu operácie Bagration, ktorá doslova rozdrvila nemeckú armádu. Ruské zajatecké tábory praskali vo švíkoch, Nemci boli preto promptne deportovaní na Sibír.

Podobné katastrofy čakali na Nemcov ale aj na západnom fronte. Vo Falaiskom vrecku bolo zajatých cez 30 000 vojakov. Spojenci, ale to isté platilo aj pre Rusov, nemali dostatok jedla, aby toľko zajatcov uživili. Je pravidlom vojny, že na zajatca príde rad až ako na posledného. Pobyt v zajateckých táboroch tak rozhodne nebol žiadny med. Na druhú stranu úteky boli veľmi zriedka. Jednak bolo všetkým jasné, že vojna končí, jednak zásobovanie nemeckej armády bolo žalostné a útekom, pri ktorom mohol byť človek zastrelený, by si nikto moc nepomohol.

V zajateckých táboroch na Západe počas vojny a po vojne zomrelo odhadom 100 000 až 500 000 Nemcov. V Rusku to bolo ešte horšie. Sovieti zajali vyše 2,5 miliónov Nemcov, milión ich v zajatí zomrelo. Hlad, podvýživa, v Rusku navyše ťažká práca, to boli najčastejšie príčiny smrti. Američania navyše pristúpili k určitému výchovnému kroku. Nemeckým zajatcom púšťali autentické zábery z oslobodených koncentračných táborov. Dialo sa tak v procese denacifikácie, kedy nacistická ideológia mala byť navždy vykorenená z hláv ľudí. Zvláštnu kategóriu potom tvorili SSáci, ktorí slúžili priamo v koncentračných táboroch. Je známe, že Spojenci ich niekoľko jednoducho zastrelili pod dojmom príšerných hrôz, ktorých sa dopustili. Donútili tiež bývalých dozorcov, aby odkladali mŕtve telá Židov.

Muž opisuje kanibalizmus v koncentračnom tábore, ktorý sám zažil