Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos sa stal najbohatším človekom v histórii

1861
Jeff Bezos sa teší zo sumy čo mu večer nabehla na účet

Založil Amazon, firmu Blue Origin, ktorá plánuje voziť ľudí do vesmíru a vlastní americké noviny Washington Post. Teraz jeho imanie dosiahlo historicky najvyššie hodnoty, akú kedy jeden človek nazhromaždil – niečo cez 105 miliard dolárov.

Podľa agentúry Bloomberg sa Bezosovo imanie teraz pohybuje na hodnote ľahko cez 105 miliárd dolárov, časopis Forbes odhadol len o miliardu menej. Väčšina Bezososovho bohatstva je skrytá v globálne úspešnej firme Amazon, ktorá pôvodne slúžila ako e-shop, teraz už produkuje vlastné seriály. Len v pondelok akcie Amazonu vzrástli o 1,4%, čím si Bezos prišiel na ďalších 1,4 miliardy dolárov.

Okrem svetového gigantu Amazon, Bezos vlastnú ešte firmu Blue Origin, založenú v roku 2000, ktorá sa podobne ako Space X Elona Muska špecializuje na dopravu do vesmíru a ktorá plánuje v budúcnosti do vesmíru vysielať bežných turistov. Vlastné tiež jeden z najvplyvnejších denníkov v USA Washington Post.

Bill Gates s manželkou Melindou

Bezos na pozíciu najbohatšieho muža dostal v júli, keď preskočil Billa Gatesa, ktorého majetok momentálne Bloomberg odhaduje na 93,3 miliárd dolárov. Vtedy však Gatesa predstihol len na chvíľu, definitívne sa pred neho už vrátil počas vlaňajšieho októbra a v novembri prekročil aj magickú hranicu sto miliárd dolárov.

Pokiaľ ide o hodnotu, titul drží s prehľadom stále Gates. Ten v roku 1999 disponoval majetkom v hodnote zhruba 100 miliárd dolárov, na dnešné pomery to bolo 148 miliárd dolárov. Gates by si pravdepodobne prvenstvo udržal, nebyť jeho veľkorysých darov rôznym charitatívnym organizáciám. Podľa Bloombergu Gates na charitu celkom daroval už okolo 65 miliárd dolárov.

Na ďalších miestach rebríčka sa umiestnili mediálny magnát Warren Buffet, zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, španielsky podnikateľ Amancio Ortega, majiteľ mexických komunikácií Carlos Slim či spoluzakladateľ spoločnosti Google Larry Page.