Zázrak menom Casa Del Acantilado: Dom na útese sa vlní ako more

2529

Casa Del Acantilado pri meste Salobrena v Španielsku je naozajstný architektonický skvost s výhľadom na more. Dom zasadený do svahu s vlnitou strechou vyzerá, ako by tancoval. Navrhli ju architekti Pablo Gil and Jaime Bartolome. Patrí medzi najzaujímavejšie stavby na celom juhošpanielskom pobreží.

Casa del Acantilado znamená španielsky Dom na útese. Stojí na svahu, ktorý má sklon 42 stupňov, čo komplikovalo prácu, ale architekti to poňali ako výhodu a vilu čiastočne umiestnili priamo do svahu. Medzi strechou a vonkajším múrom je štyridsať centimetrová medzera, ktorou prúdi vzduch. Slúži ako prírodná klimatizácia. Vďaka tomu nepotrebuje dom ani vykurovanie. Poprehýbaná betónová strecha, ktorá je súčasne fasádou, je pokrytá špeciálnou izoláciou, aby lepšie udržala tepelnú energiu. Zinkové tašky zase odrážajú slnečné lúče, čo udržuje teplotný komfort počas horúceho leta. Všetko je premyslené a maximálne energeticky úsporné.

Budova má dve poschodia. Do horného sa pohodlne zmestí až sedemdesiat ľudí, v tom dolnom je napríklad bazén. Vila je totiž oveľa väčšia, než ako sa javí na fotografiách. Strecha sa na dvoch miestach otvára, aby ponúkla ešte lepší výhľad na krajinu. Celý dom je postavený z betónu, kovu a skla, čo mu dodáva robustnosť a pocit nepriepustnosti. Celý dom pripomína kino, kde namiesto plátna diváci vidia morskú hladinu. Možno je koncept domu pre niektorých príliš moderný, ale každopádne je to jeden z architektonických skvostov Španielska.