Žena si pred 10 rokmi najala herca, ktorý mal hrať otca jej dcéry. Dodnes neodhalila pravdu

723

Megumi a jej matku opustil otec, keď bolo dievčatko ešte kojenec. Neskôr ju ako dieťa z neúplnej rodiny začali spolužiaci šikanovať. Vtedy sa jej matka Asako rozhodla pre radikálne riešenie.

V Japonsku existuje veľa agentúr, vďaka ktorým si môžete najať falošného člena rodiny alebo partnera. Jednu takú sa pred desiatimi rokmi rozhodla využiť aj slobodná matka, ktorá je v pôvodnom článku od BBC uvádzaná pod falošným menom Asako. Najatý herec mal hrať otca jej desaťročnej dcéry. Kým väčšinou sa ale jedná iba o jednorazové záležitosti, muž je za svoju rolu platený už viac ako desať rokov.

„Je to moje jediné dieťa. Trhalo mi srdce, keď som videla, ako sa trápi,“ spomína žena na rozhodujúci moment. K najatiu herca ju prinútilo zistenie, že Megumi je kvôli svojej rodinnej situácii ostatnými deťmi šikanovaný. Mladé dievča sa utiahlo do seba a odmietala chodiť do školy. Asako preto vymyslela plán s hercom, ktorý mal jej otca zastupovať.

Z piatich kandidátov si vybrala muža označovaného v článku ako Takaši. Na svoju úlohu sa vraj dôkladne pripravoval sledovaním filmov Malá Miss Sunshine a Deti moje, ktorých príbehy sa točia práve okolo témy dysfunkčných rodín.

„Moje požiadavky boli jednoduché. Najprv som chcela, aby sa Megumi ospravedlnil za to, že v jej živote chýbal. Druhýkrát som chcela, aby ju starostlivo počúval,“ rozpráva Asako. Dcére povedala, že sa jej otec znovu objavil, ale žije teraz s náhradnou rodinou. Svoju dcéru si po rokoch prial znovu vidieť. Dievča bolo sprvu šokované, ale súhlasila, že sa s mužom zíde. Po čase sa medzi dvojicou vytvorilo silné puto. Bohužiaľ – len u jedného z nich sa jedná o skutočné a nehrané emócie.

„Prepínanie osobnosťou a identít je v tejto práci veľmi dôležité. Som však len človek a samozrejme by bola lož, keby som povedal, že sa vo mne nevytvára emočný konflikt, keď jej napríklad hovorím, že ju milujem. Neustále si ale musím pripomínať, že je to moja práca,“ hovorí Takaši.

Muž musí čeliť aj ďalšej komplikácii – Asako sa do neho po čase naozaj zamilovala. „Povedala som mu, že by som chcela, aby sa stal skutočným členom našej rodiny a oženil sa so mnou. Odpovedal mi ale, že je to jeho práca. Uvedomujem si, že je s nami len preto, že mu platím.“

Za každé ďalšie stretnutie musí platiť okolo 10 tisíc jenov (cca 60 eur). Zatiaľ nechce na situácii však nič meniť. Dokonca má už plány do budúcna. „Ideálne by bolo, keby si naďalej myslela, že je to jej otec. Až sa bude jedného dňa vydávať, chcela by som, aby tam bol aj on. Rovnako tak chcem, aby bol dedom pre jej deti. Najhoršie, čo sa môže stať, je, že sa moja dcéra dozvie pravdu. “

Z možnosti, že by sa na scénu vrátil skutočný otec dnes už dospelej ženy, obavy nemá. Aj keď ju väčšina ľudí odsudzuje, že svojej dcére klame, Asako je stále presvedčená, že urobila dobrú vec. „Viem, že si veľa ľudí myslí, že je bláznivé platiť niekoho, kto klame mojej dcére, ale bola som zúfalá. Každý, kto niekedy zažil ten pocit beznádeje, keď je vaše dieťa nešťastné, to asi chápe,“ uzatvára.