Žena údajne vypila vlastnú krv a zomrela

1776

Po internete koluje príbeh o pozadí posmrtnej fotografie z roku 1909. Údajne sa jedná o snímku ženy obvinenej z čarodejníctva, ktorá spáchala rituálnu samovraždu vypitím vlastnej krvi.

Ioana Constantinescu bola dvadsaťsedemročná žena, ktorá žila v rumunskom meste Temešvár. Na rozdiel od väčšiny kresťanských obyvateľov vyznávala zoroastrizmus, iránske náboženstvo, praktizované najmä v starovekej Perzskej ríši. Dodnes sa na východe Ázie nájde niekoľko jeho vyznávačov. Ioana so svojou odlišnou vierou však budila v konzervatívnej mestskej spoločnosti rozruch. Za všetkým mala stáť hlavne dvojica ministrov a ich manželiek, ktorí ju označili za uctievačku Diabla, pijúca krv miestnych detí.

Verejný Lync vyvrcholil udalostí z 21. októbra 1909. Rozzúrený dav vtedy nešťastnú ženu vyhnal von a na ulici sa do nej pustil. Iona skončila v nemocnici, z ktorej v zúboženom stave o dva dni neskôr dobrovoľne odišla domov. Ďalšie ráno bola nájdená mŕtva. Podľa pitevnej správy ale nezomrela na následky zranení. Pravou príčinou bola vraj rituálna samovražda. Na jej rukách a nohách doktori objavili veľké tržné rany, ktoré si vraj spôsobila sama. Krv potom zbierala do pohárikov a píla. Práve požitá krv následne spôsobila smrť. Dá sa tejto verzii príbehu ale veriť?

Po prvé neexistujú žiadne oficiálne správy o úmrtí ženy. Aj ďalšie informácie o jej živote nepochádzajú zo spoľahlivých zdrojov a do dnešných dní prežili napríklad vo forme básne neznámeho autora. Podľa fotografie, ktorá zostáva jediným skutočným dôkazom, sa ani nezdá, že by Ionu niekto ťažko zbil. Mŕtva žena leží pokojne na lôžku a jej tvár nevykazuje žiadne modriny alebo známky tržných rán. Nie je tiež jasné, ako by sa zranená žena bola vôbec schopná dostať sama po dvoch dňoch z nemocnice. Aj keby sa tak stalo, nakoniec je pravdepodobnejšie, že zomrela jednoducho na vnútorné krvácanie, nie z dôvodu, že by krv, ktorú lekári objavili v jej útrobách, vypila.