Život drogového kuriéra Leo Sharpa, ktorý sa stal predlohou pre nový film Clinta Eastwooda

2796

Clint Eastwood natočil novú snímku s názvom The Mule, čo je slangový výraz pre drogového kuriéra pracujúceho pre niektorý z mocných kartelov. Predlohou pre silný príbeh starnúceho pašeráka mu bol život 87 ročného Lea Sharpa, ktorý pracoval pre kolumbijský kartel Sinaloa a jeho (dnes už zavretého) bossa zvaného El Chapo.

Na to, aby bol chytený Leo Sharp, boli vynaložené ohromné ​​materiálne i ľudské zdroje. Na jedného kuriéra sa to zdá byť plytvanie silami, ale Sharp nebol len tak nejaký pašerák. Pracoval pre mexický kartel Sinaloa a bol jeho najlepším človekom pre tento druh práce. Bežne dostával cez hranice do svojho rodného Michiganu okolo 220 kilogramov čistého kokaínu mesačne. El Chapo, čo slovensky znamená Prcek, mesačne posielal dva milióny dolárov. Na jedného človeka veľmi slušne čísla. Medzi ostatnými pašerákmi bol legendou, hovorili mu Tata (dedo). V brandži pôsobil ešte vo svojich 87 rokoch.

Sharp pritom nebol len zloduch a kriminálnik. Bol tiež vojnový hrdina. Vyslúžil si aj Striebornú hviezdu za účasť v krvavých bitkách v druhej svetovej vojny. Po vojne sa usadil a venoval sa veľmi ušľachtilel činnosti – záhradníčeniu. Pestoval a krížil najrôznejšie druhy rastlín, 180 vyšľachtených druhov nesie jeho meno, medzi nimi aj nádherná fialovoružová Siloam Leo Sharp, ktorej sa dobre darí v záhonoch okolo Bieleho domu. Dalo by sa povedať, že žil usadlým a pokojným životom a bol dobrý v tom, čo robil.

Koniec s jeho podnikaniu a práce priniesla nová doba a technológie. Rastliny sa začali predávať cez internet, kde boli tiež všetky dostupné informácie o nich. Sharp bol ale zo starej školy a s internetom ani počítačom si príliš nerozumel. Začal byť čoskoro mimo hru a dostal sa do finančnej núdze. Reálne hrozilo, že príde o svoju farmu. Doktor mu prorokoval dlhý život pokojne do sto rokov. Sharp nechcel vidieť na vlastné oči, ako sa celý jeho svet rozpadá a všetko zhrabnú banky a exekútori.

Manželka narkobaróna »El Chapo« žije v neskutočnom luxuse, kým on…

Jeden z brigádnikov, ktorý na jeho farme pracoval, mu ponúkol možnosť, ako sa dostať z dlhov a zarobiť veľmi slušné peniaze. Pritom to bolo veľmi jednoduché. Pôjde s malým nákladiakom do Arizony, tam mu do neho naložia nejakej balíky a potom s nimi pôjde späť do Michiganu. Normálne pekný výlet. Nikto nebude obťažovať starého pána v dodávke, ktorý premáva po michiganských okreskách.

Agenti, ktorí ho neskôr dopadli, potvrdili, že to bola skvelá voľba. Sharp bol jednoducho ideálny kuriér. Nemal žiadne kriminálne záznamy, mal v poriadku papiere, pôsobil usadlo a vierohodne. Bol to ten posledný muž na svete, ktorého by agenti DEA podozrievali. Sharp dobre vedel, čo vozí tam a späť, teda debny s kokaínom a späť hromady peňazí v hotovosti. Nebol hlúpy ani naivný.

Sharp mal medzi kuriérmi výsadné postavenie. Bežný kuriér nikdy nevidel žiadneho člena kartelu. Keď bol chytený, nemal koho prezradiť. Sharp naopak prichádzal priamo do garáží kartelu a priateľsky sa bavil s jeho významnými členmi. Dobre sa poznal s mužom menom Viejo, čo bol šéf distribúcie drog pre celý Detroit. To už bola veľká ryba.

Sharp čoskoro jazdil po celej krajine a zarábal v prvej dekáde nového tisícročia aj milión dolárov ročne. Jeho farme sa samozrejme s takou finančnou injekciou začalo dariť tiež. Dokonca sa do nej schádzali turisti, aby videli na vlastné oči jeho vzácne ľalie.

Ale DEA nespala a čoskoro zistila, že v karteli je akýsi Tata, ktorý má významnú pozíciu, a bolo by preto dobré ho dostať. Bol na neho nasadený zvláštny agent Jeff Moore. Ten najprv udrel na jedného z obyčajných kuriérov a tak dlho ho vypočúval, až ho doviedol k Ramonovi Ramosovi, účtovníkovi kartelu Sinaloa. Ten nakoniec tiež povolil a povedal agentovi všetko, čo vedel. Prezradil veľa o dedovi a súhlasil s tým, že ho natočí skrytou kamerou. Moore a spol. vďaka týmto záberom mali možnosť prvýkrát vidieť najvýznamnejšieho pašeráka kartelu Sinaloa. Na záberoch bol starý neškodný dedo.

Jeff Moore a Leo Sharp

Zo záberov navyše bolo zrejmé, že legendárny Tata trpí demenciou. Dve minúty po tom, ako dohovoril s Vijeou, sa ho znovu išiel pýtať na to isté s tým, že zabudol, o čom hovorili. Členovia kartelu si na neho tiež často sťažovali, že sa strácal v uliciach Detroitu a bol čím ďalej podráždenejší.

21. októbra 2011 ho polícia zastavila zdanlivo kvôli rutinnej cestnej kontrole. V skutočnosti sa rozbehla dlho plánovaná rozsiahla akcia na zadržanie deda. Cez protesty musel vystúpiť z auta a to potom prehľadal pes cvičený na vyhľadávanie drog. Ten objavil v batožine 100 kilogramov kokaínu.

Prečo ma jednoducho nezabijete? Jednoducho ma už nechajte opustiť túto planétu,“ hundral pri zatknutí Sharp. Vedel, že hra skončila. Na súde ho jeho advokát vykreslil  ako starého muža trpiaceho demenciou, ktorého oklamali mafiáni z kartelu a využili pre svoje ciele. To bola ale pravda len z časti. Že trpí demenciou, bolo vidieť aj v súdnej sieni, kedy si nechal od sudcu stále znovu opakovať otázky a zabúdal, čo sa práve prejednávalo. Lenže polícia mala dôkazy, že ako kuriér pracoval najmenej desať rokov a to demenciou netrpel. Bol váženým zamestnancom kartelu.

Sharp nakoniec ponúkal, že v rámci verejnoprospešných prác vypestuje havajske papáje pre ľud Spojených štátov, ktoré budú všetci milovať. Sudca sa ale nenechal presvedčiť a odsúdil ho na tri roky väzenia. Pre deväťdesiatročného muža to bolo ako doživotie. Bol po roku prepustený, pretože jeho zdravotný stav bol vážny. Zomrel krátko po svojom prepustení, v roku 2011. Jeho príbeh sa nedávno dostal na plátna kín s Clintom Eastwoodom v hlavnej úlohe.