Zločinecký gang vydieračov na Ukrajine unášali a mučili ľudí kvôli výkupnému

673

Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) zneškodnila organizovanú zločineckú skupinu, ktorá terorizovala a vydierala obyvateľov Černihivskej oblasti. Zločinci umelo vyvolávali konfliktné situácie a následne od nich vymáhali peniaze za „urovnanie sporu“.

 Krutosť za  vojny 

„Zločinci mali vlastnú sieť informátorov, prostredníctvom ktorých získavali informácie o potenciálnych obetiach,“ informuje SBU na svojom webe. „Činnosť skupiny vytvárala reálne predpoklady pre podkopávanie vnútropolitickej situácie v oblasti na severe, susediacej s Ruskom.“

Mafiánska vražda na východe Slovenska. Farmára vydierali, chceli ho obrať pozemky

Príslušníci SBU zadržali päť členov gangu pri pokuse o únos miestneho obyvateľa, ktorému vydierači „vypísali dlh“ vo výške takmer 100 tisíc hrivien (skoro 2 500 eur).

Kto v takejto situácii nezaplatil, toho členovia gangu uniesli na vopred pripravené miesta a podrobili krutému mučeniu. Sľubovali, že s týraním prestanú, iba ak obeť okamžite prevedie peniaze na bankové účty obžalovaných. Okrem toho páchatelia zakladali požiare v iných regiónoch, a ničili tak majetky.

Len v niekoľkých prípadoch zdokumentovaných orgánmi činnými v trestnom konaní zločinci vylákali od občanov viac ako 200 tisíc hrivien (skoro päťtisíc eur).

 Všetci sú vo  väzbe 

Podozriví boli už predtým stíhaní za závažné trestné činy. Zadržaným bolo oznámené obvinenie podľa paragrafu 4 článku 189 trestného zákonníka (vydieranie za vojnového stavu), hrozí im až 12 rokov väzenia s konfiškáciou majetku. Všetci sú vo väzbe. Preveruje sa zapojenie členov gangu do ďalších trestných činov.

Talianske klany a medzinárodné bandy zarábajú vydieraním a čiernym obchodom miliardy