Znásilnená Saša († 15) pred smrťou trikrát volala na tiesňovú linku. Šéf polície namiesto pomoci žiadal inštrukcie od miestneho mafiánskeho bossa

1427

Pri vyšetrovaní prípadu dvoch unesených a potom zavraždených dievčat, ktorých prípad v júli otriasol Rumunskom a poznamenal miestnu politickú scénu, vyšlo najavo prepojenie policajtov s miestnym organizovaným zločinom. Keď dostal šéf okresnej polície informáciu o telefónnom hovore Alexandry Macešanuovej s urgentnou žiadosťou o pomoc, namiesto aby začal pátranie, žiadal inštrukcie od miestneho mafiánskeho bossa.

Informoval o tom dnes server Rádia Slobodná Európa / Rádia Sloboda (RFE / RL). Pätnásťročná Macešanuová 25. júla pravdepodobne cestovala autostopom do juhorumunského mesta Caracal z neďalekej dediny. Vo štvrtok dopoludnia trikrát za sebou telefonovala na tiesňovú linku 112 a žiadala o pomoc. Uviedla, že bola unesená, zbitá a znásilnená mužom, ktorý jej zastavil a ponúkol zvezenie.

Polícii trvalo 19 hodín, než vnikla do domu páchateľa. Na mieste našla Alexandrine pozostatky na dne suda s kyselinou. Muž podozrivý z činu – bývalý automechanik Gheorghe Dinca, ktorý si privyrábal ako vodič taxislužby – sa priznal k vraždám dvoch dievčat. Jednak 15ročnej Alexandry a tiež 18ročnej Luiz Melencuovej, ktorá bola nezvestná od apríla.

Desivé detaily z pitvy, znásilneného osemročného dievčatka, lekárku na súde rozplakali

 Mafiánovi volal  desaťkrát 

Šéf okresnej polície Nicolae Alexa po hovore Macešanuovej volal hneď desaťkrát Remus Radoiovi, majiteľovi bezpečnostnej agentúry, ktorého rumunská médiá opisujú ako miestneho mafiána. Alexa mu zaslal na preverenie dve telefónne čísla a značku automobilu a dokonca poslal správu, v ktorej ho žiadal o inštrukcie. Radoiovove pátranie ale nikam neviedlo.

Prípad vrážd na juhu krajiny vyvolal v Rumunsku pobúrenie. Tisíce Rumunov demonštrovali v Bukurešti a ďalších mestách proti vláde sociálnodemokratickej premiérky Vioriky Dancilaovej a proti polícii, ktorá je podľa nich skorumpovaná a nekompetentní. Kvôli kauze už prišli o funkciu dvaja členovia vlády, policajný prezident aj niekoľko miestnych policajtov, vrátane Alexeho.

V Tennessee po deviatich rokoch popravila väzňa. Odsúdeného za znásilnenie a vraždu sedemročného dievčatka

 Rumuni neveria  polícii 

Rumunský novinár a komentátor Stelian Tanase uviedol, že Rumunsko na miestnej úrovni ovládajú klany zložené z „politikov, mafiánov a žalobcov, ktoré využívajú zdroje vo svoj prospech a v neprospech obyčajných obyvateľov“. „Rumuni neveria polícii(…) Mafiáni majú podiel na zákazkách na lokálnej úrovni, ovládajú inštitúcie a ľudí, vrátane šéfov polície (…) a skorumpovaných politikov,“ uviedol Tanase. Dodal, že situácia v chudobnom regióne okolo CARACAL nie je v Rumunsku žiadnou výnimkou.