Zodpovedný za tragédiu v Jaroslavľu dostal trest a zároveň amnestiu!

961

Náhľad slugu:Náhľad Meta popisu:Na 7. september 2011 sa na Slovensku, a v celom hokejovom svete, len ťažko zabudne. Na rieke Volga, neďaleko ruského mesta Jaroslavľ, nešťastne havarovalo lietadlo Jak-42 s hráčmi a funkcionármi tamojšieho Lokomotivu, účastníka Kontinentálnej hokejovej ligy.

Jediný obžalovaný v kauze tragickej havárie lietadla s hokejistami Lokomotivu Jaroslavľ, pri ktorej zahynul aj legendárny Pavol Demitra, bol odsúdený, no zároveň aj amnestovaný!

Podľa expertízy a vyšetrovania spôsobili leteckú katastrofu piloti stroja tým, že začali bezdôvodne brzdiť pri vzlete. Lietadlo nenabralo potrebnú rýchlosť a zrútilo sa. V celej kauze tragédie spred štyroch rokov bol obvinený jediný človek, a to námestník riaditeľa spoločnosti Jak-servis Vadim Timofejev, zodpovedný za prípravu pilotov. Podrobná expertíza preukázala, že piloti neboli na ovládanie stroja Jak-42 dostatočne preškolení.

Súd v Jaroslavli udelil obžalovanému Timofejevovi trest piatich rokov odňatia slobody, ktorý mu bol ale následne odpustený kvôli tomu, že Vadim Timofejev spadá ešte pod amnestiu z minulého roka. „Trest sa odpúšťa v vzhľadom na amnestiou, ktorá bola vyhlásená v súvislosti k 70. výročiu víťazstva (v II. svetovej vojne), takže záznam o treste sa vymaže,“ vyhlásil sudca, ktorý obžalovanému najskôr udelil nepodmienečný trest.

Prokuratúra preňho žiadala trest odňatia slobody v trvaní šesť rokov, pozostalí navrhovali podmienečný trest, pretože príčinu havárie sa nepodarilo jednoznačne stanoviť. Vyšetrovaním sa tiež ukázalo, že kapitánovo oprávnenie bolo vydané na základe neplatných dokladov. Navyše po analýze záznamov čiernych skriniek sa ukázalo, že kapitán sa závažných chýb dopustil aj pri predchádzajúcich letoch.

Timofejev pred súdom vyhlásil, že by najradšej zahynul spoločne s posádkou, ako by mal byť odsúedný. Pri lete, ktorý smeroval do Minsku na prvý zápas Jaroslavľu v sezóne 2011/2012, zahynulo 44 ľudí, vrátane slovenskej hokejovej legendy Pavla Demitru, či českého tria Jana Mareka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. Tragédiu prežil jediný človek.