Preslávil sa nielen ako vynikajúci československý cyklista, ale aj ťažko uveriteľným útekom v čase komunizmu podomácky vyrobeným balónom. Svoj príbeh už Róbert Hutyra (†76) znovu nevyrozpráva, po vleklých zdravotných problémoch v stredu zomrel.

Dvojnásobný majster Československa to mal za minulého režimu ťažké. Pretekať smel len doma, a tak sa rozhodol pre útek do vysnívanej Ameriky. Prvý balón vyrobený z látky sa však ukázal ako nevyhovujúci, a tak ho spálil. Pred výrobou toho druhého začal študovať a testovať materiály. Nakoniec ho vytvoril z nepremokavého plášťa, pričom dno kovovej gondoly zvarili z oceľového plechu, ktorý rodinu chránil pred streľbou. Susedovi nakukal, že ide o hrantík na kvety.

Róbertovi Hutyrovi zablahoželal aj vtedajší americký prezident Ronald Reagan.

A potom prišla noc 7. septembra 1983. Hutyra, jeho manželka Jana, štrnásťročná dcéra a jedenásťročný syn vzlietli pri Božiciach pri Znojeme. Počas letu museli raz pristáť, pretože zabudli vymeniť propánbutánovú fľašu. Napriek vystreleniu svetlíc pohraničnou strážou ale nakoniec doleteli do Rakúska.

Smrtiaci darček dal manžel žene k narodeninám. Let balónom, ktorý sa s ňou zrútil a zahynula!

„Bicykel pripevnený ku korbe nám poslúžil ako kotva, keď sa zachytil o posledný riadok na vinicu,“ spomínal Hutyra v knihe 55 minút medzi životom a smrťou. Presne takto dlho leteli za slobodou. Z Rakúska sa potom dostali do Ameriky, za čo im zablahoželal aj vtedajší americký prezident Ronald Reagan.

Na dlhé roky sa zabývali v Colorade a žili tu, než Hutyru začali sprevádzať problémy so srdcom. Cyklista mal voperovaný kardiostimulátor, ktorý ho trikrát oživil a s manželkou sa nakoniec rozhodli vrátiť. Nový domov našli v Luhačoviciach, kde pred pár rokmi utrpel Hutyra cievnu mozgovú príhodu, ale zotavil sa z nej. V stredu náhle zomrel …

Za brutalitu československých pohraničníkov na hraniciach, žiadajú poľskí vyšetrovatelia vydať Štrougala 

Róbert Hutyra (†76)
* Narodil sa 1. mája 1944, pochádza zo slovenskej dediny Lúčky.
* Je dvojnásobným majstrom Československa a päťnásobným šampiónom Slovenska.
* V roku 1967 vyhral preteky okolo rakúskeho Burgenlandu.
* Bol vyštudovaný stavebný technik.
* S manželkou Janou mali dve deti, dcéru a syna.

Chytili francúzskeho »Kráľ útekov«, ktorému sa podarilo utiecť s pomocou vrtuľníka