Na následky komplikácií spojených s rakovinou zomrel Jake Burton Carpenter, priekopník snowboardingu a zakladateľ Burton Snowboards. Mal 65 rokov.

Spoločnosť Burton oznámila Carpenterovú smrť vo štvrtok prostredníctvom emailu svojim zamestnancom.
„Bol dušou snowboardingu. Bol tým, ktorý nám dal šport, ktorý milujeme,“ uviedla firma.
Burton založil svoju značku v stodole vo Vermonte v roku 1977. Potom, čo sa od neho obchodní partneri oddelili, rozbiehal firmu sám. Snowboardy dostal do hlavného prúdu tým, že ich propagoval v lyžiarskych strediskách.

Viac ako 20 rokov po založení spoločnosti snowboarding debutoval na zimných olympijských hrách a Burton usporadúval majstrovstvá sveta.
„Je ako otec tohto športu,“ povedal olympijský snowboardista Shaun White v roku 2015 pre The New York Times.
V rovnakých novinách Carpenter zverejnil svoju diagnózu Miller Fisherovho syndrómu, vzácnu poruchu nervového systému. Choroba ho zväzovala natoľko, že nemohol pohybovať celým telom, okrem rúk.
Spoločnosť Burton, ktorú vedie ako generálna riaditeľka manželka zosnulého Donna Carpenterová, vyzvala svojich zamestnancov, aby strávili piatok tým, čo by urobil jeho zakladateľ – snowboardingom.

Marco Siffredi sa pokúsil zjazdiť na snowboarde Mount Everest, stálo ho to život

„Piatok je otváracím dnom pre Stowe (lyžiarske stredisko vo Vermonte), tak oslavujte Jacka,“ vydala vo svojom vyhlásení.