Známy taliansky herec, komik, režisér a spisovateľ Paolo Villaggio, ktorého preslávili filmy o smoliarskom účtovníkovi Fantozzim, zomrel v pondelok ráno vo veku 84 rokov. Na facebooku to oznámila jeho dcéra Elisabetta.

Villaggio sa narodil 31. decembra 1932 v Janove, k filmu sa dostal cez kariéru kabaretného umelca a strávil päť rokov v nezáživnej úradníckej práci. Už dlhšiu dobu bol podľa médií chorý a naposledy sa liečil v rímskej nemocnici Gemelli.

Herec, komik, režisér a spisovateľ Paolo Villaggio

Preslávil svojimi komediálnymi rolami. Popularitu získal v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch predovšetkým sériou filmov o bankovom účtovníkovi Ugovi Fantozzim, ku ktorým napísal aj námet. Natočil ale aj náročnejšie filmy s významnými režisérmi. Hral napríklad v poslednom diele slávneho Federica Felliniho Hlas luny a hlavnú úlohu obsadil aj vo filme Maria Monicelliho Drahí, zatratení priatelia.

Villaggio bol ale aj spisovateľom. Je autorom viac ako 20 románov a poviedok.
Na filmovom festivale v Benátkach v roku 1992 dostal Zlatého leva za celoživotné dielo. V roku 2000 dostal obdobnú cenu, Zlatého leoparda, na medzinárodnom filmovom festivale v Locarne. Známy taliansky herec, komik, režisér a spisovateľ Paolo Villaggio, ktorého preslávili filmy o smoliarsky účtovnom Fantozzim, zomrel dnes ráno vo veku 84 rokov. Na facebooku to oznámila jeho dcéra Elisabetta.