Zomrela herečka Anita Ekbergová, hviezda Felliniho filmu Sladký život

2785

V Ríme zomrela slávna švédska herečka Anita Ekbergová. Mala 83 rokov. Preslávila ju spolupráca s talianskymi filmármi, predovšetkým úspešná rola po boku Marcella Mastroianniho v snímke Sladký život režiséra Federica Felliniho.

Ekbergová sa narodila vo švédskom Malmö. K filmu sa dostala cez modeling. Keď mala dvadsať, stala sa Miss Švédska a odcestovala do Spojených štátov zúčastniť sa Miss Universe. Vzápätí prišli ponuky na menšie úlohy v snímkach Krvavá cesta (s Johnom Waynom) alebo Vojna a mier, kde sa objavila vedľa Audrey Hepburnovej, Henryho Fondu alebo Herberta Loma.

Stala sa sex symbol

Po piatich rokoch strávených v Amerike natočila Felliniho film a uvedenie Sladkého života z nej urobilo jeden zo sex symbolov doby. Počas nasledujúcich desiatich rokov vytvorila cez dvadsať filmových rolí.

Ekbergová vo filme predstavuje slávnu hviezdu strieborného plátna a divákom v pamäti utkvela asi navždy scéna, kedy sa kúpe vo fontáne di Trevi. Snímka z roku 1960 sa stal dobovou senzáciou, ktorá vyvolala ako nekritické nadšenie, tak ostré výhrady napríklad zo strany Vatikánu.

Sladký život získal rad medzinárodných ocenení, napríklad Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes 1960 či cenu newyorských filmových kritikov ako najlepšia neanglicky hovorený snímku. Vo filme hrajú aj ďalšie hviezdy tej doby, napríklad Anouk Aimée či Lex Barker, budúce predstaviteľ Old Shatterhanda z filmových prepisov románov Karla Maya.

Od deväťdesiatych rokov mala Ekbergová už len málo hereckých príležitostí. V roku 1995 bola časopisom Empire zaradená medzi sto nepríťažlivejších hviezd filmovej histórie. V roku 2003 sa na festivale v Karlových Varoch opäť uvádzal Sladký život. Jeho hviezdna predstaviteľka mala doraziť na slávnostné zahájenie, nakoniec sa však z účasti ospravedlnila.