Zomrela krásna modelka, ktorej aféra s ministrom položila celú britskú vládu 

2834

Vo veku 75 rokov zomrela bývalá modelka Christine Keelerová, ústredná postava najväčšej britskej politickej aféry 20. storočia. Správu o jej úmrtí zverejnil v utorok na facebooku jej syn Seymour Platt. Keď v roku 1963 vyšlo najavo, že sa Keelerová stýka s ministrom obrany Johnom Profumom a zároveň je milenkou sovietskeho námorného pridelenca v Londýne, vyvolalo to na britskej politickej scéne mimoriadny škandál.

Profumo, ktorý o vzťahu pred parlamentom klamal, bol následne nútený odstúpiť a aféra otriasla aj vtedajšou konzervatívnou vládou Harolda Macmillana, ktorá o niekoľko mesiacov neskôr padla. Keelerová sa po zvyšok svojho života snažila nechcenej sláve uniknúť, napísala agentúra AP.

 Bola sovietskou  špiónkou 

Bývalá modelka v 90. rokoch v rozhovore s novinármi pripustila, že bola sovietskou špiónkou a že pre sovietsku ambasádu zisťovala rôzne informácie, hoci vraj príliš nerozumela tomu, čo robí. Televízia BBC začne o škandále budúci rok nakrúcať seriál.

Keelerová zomrela v pondelok pred polnocou v nemocnici v blízkosti mesta Farnborough v južnom Anglicku. Niekoľko mesiacov ju sužovala chronická obštrukčná choroba pľúc.

Keelerová bola posledným žijúcim aktérom škandálu, ktorý pred viac ako 50 rokmi otriasol britskou politickou scénou. Jej akt, na ktorom sedí rozkročená na otáčacej stoličke patrí k najznámejším britským fotografiám 60. rokov.

 Minister miloval  krásne ženy 

Na konci minulého mesiaca zverejnila britská tajná služba MI5 dokumenty, z ktorých vyplýva, že Profumo mal v 30. rokoch vzťah s nemeckou modelkou Gisele Kleinovou, neskoršou nacistickou špiónkou.

Kleinová neskôr za vojny v Paríži spolupracovala s nacistickými tajnými službami. Po oslobodení francúzskej metropoly bola uväznená za špionáž a po prepustení sa vydala za svojho väzenského dozorcu Edwarda Winegarda. Vzťah s Američanom Winegardem sa ale v roku 1950 rozpadol, pretože Kleinová naďalej udržiavala kontakt s Profumom.

A práve na fakt, že vzťah medzi Profumom a Kleinovou v nejakej forme trval najmenej do roku 1950, upozornila v roku 1963 britská tajná služba MI6 svojich kolegov z kontrarozviedky MI5 venujúcim sa pozadiu Profumovych vtedajších afér.

Profumo sa po svojom politickom páde v roku 1963 venoval výhradne charitatívnej činnosti, za čo bol neskôr odmenený Rádom britského impéria. Zomrel v roku 2006 vo svojich 91 rokoch.

Údajná Putinova milenka zložila poslanecký mandát, povedie ruskej televízie