Zomrela legenda, gentleman Jozef Vengloš! Bol pri zlate aj bronze z majstrovstiev Európy

819

Najväčšia trénerská dvojka československej futbalovej histórie už je zase spolu. Nie je to dobrá správa, je smutná. Na večnosť za Václavom Ježkom totiž odišiel v utorok podvečer aj jeho spolutvorca zlatého tímu majstra Európy 1976 a bronz 1980 potom šéf z majstrovstiev sveta 1990 Jozef Vengloš. Slovenskú tréner zomrel v nedožitých 85 rokoch v najbližšom rodinnom kruhu, ako uviedol Slovenskú futbalový zväz.

Najskôr išiel cestou asistenta. Než sa sám stal veľkým trénerom. Rodák z Ružomberka, ktorého pre veľký futbal vychoval Slovan Bratislava, preslávil predovšetkým ako skvelý tréner, aj keď aj ako hráč má s „belasími“ jeden titul. Jozef Vengloš v utorok zomrel.

Necelých dvadsaťšesť rokov po svojom osudovom trénerskom kolegovi. Václav Ježek je po smrti už od leta 1995. Spolu vytvorili geniálnu dvojicu, ktorá doviedla československú reprezentáciu k titulu majstrov Európy 1976, Ježek bol vtedy hlavný, Vengloš asistent, v Belehrade to končilo slávnou penaltou Antonína Banenku… a hlavný tréner bronz na majstrovstvách Európy 1980

Sily spojili znovu o štrnásť rokov neskôr, vtipné ale bolo, že si vtedy v Taliansku prehodili role. Na majstrovstvách sveta 1990 bol Vengloš šéfom a Ježek, sparťanská trénerská legenda, pomocníkom. A zase z toho bol husársky kúsok, štvrťfinále. Až v ňom vypadlo s Nemcami.

„Boli ideálnou dvojicou. Každý bol síce iný, ale skvele sa doplňovali, nikdy som medzi nimi necítil disharmóniu. Staršie Ježek veľmi akceptoval názor mladšieho Vengloša, ktorý bol skôr hĺbavejšia, Ježek dynamickejšie,“ popisoval v seriáli Sportu o svetovom šampionáte 1990 úžasnú symbiózu Stanislav Griga, vtedajší reprezentant.

„Boli to dva fenomény. Vengloš ako stratég, zastupoval rozum. Ježek motivátor,“ pridal sa aj so svojou spomienkou Grigov spoluhráč Ľubomír Moravčík.

Najväčším Venglošovým hráčskym úspechom bol titul so Slovanom Bratislava z roku 1955, vtedy dokonca „belasím“ robil kapitána, pritom mal devätnásť rokov. Najväčšiu slávu ale zažil práve ako tréner.

Titul z európskeho šampionátu 1976, vieme, dva roky potom ale tím po Ježkovi prevzal a pokračoval v krasojazde. V roku 1980 ho doviedol k bronzu, za dva roky s ním išiel na majstrovstvá sveta do Španielska. Žiaril aj na klubovej úrovni, dvakrát doviedol k ligovému triumfu svoj milovaný Slovan, dostal sa aj do zahraničia.

Uznanie sa dočkal aj od FIFA a UEFA, pod ktorých hlavičkami robil lektora, prednášal o futbale, školil mladých trénerov. Šesťkrát viedol Výber sveta v exhibičných dueloch. Na Ostrovoch mu dokonca za jeho noblesné vystupovanie dali prezývku „gentleman“, od UEFA dostal Diamantový rad za zásluhy a od FIFA najvyššie vyznamenanie Order of Merit. Slovenský futbal ho určil najväčším trénerom dvadsiateho storočia.

Jozef Vengloš
18. februára 1936 – 26. januára 2021 (+84rokov)

Hráčska kariéra: Slovan Bratislava (majster 1955)
Trénerská kariéra: s A-reprezentáciou Československa ako asistent Václava Ježka majster Európy 1976, ako hlavný kouč tretí na ME 1980, postup na MS 1982 a 1990 (štvrťfinále), neskôr viedol reprezentáciu Slovenska, Ománu aj Malajzie. Na klubovej úrovni okrem pôsobenia v čs. najvyššej súťaži viedol kluby v zahraničí oi. Aston Villu, Fenerbahce Istanbul, Celtic Glasgow, Sporting Lisabon, Ičihara United.

TOP-Futbal: Beckham za volantom zahanbil "smrteľníkov"