Zomrela Libuše Šafránková, iba pred dvoma dňami oslávila 68. narodeniny

1386

Libuše Šafránková (†68), ktorá bohužiaľ 9. júna zomrela, sa navždy zapísala do pamäti divákov ako rozprávková Popoluška. Na konte mala ale aj rad ďalších nezabudnuteľných rolí.

Vo veku 68 rokov zomrela filmová a divadelná herečka Libuše Šafránková. S odvolaním sa na jej syna Jozefa Abrháma mladšieho to oznámil server CNN Prima News. Obľúbená herečka sa zrejme najviac preslávila v titulnej rolí z filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku, mnohí tiež majú v pamäti jej Barunku v televíznom prepise Babičky Boženy Němcovej zo začiatku 70. rokov. Hrala v mnohých ďalších rozprávkach princezné, známe sú ale aj jej ďalšie role pôvabných mladých žien aj starostlivých mamičiek. Bola tiež dlhoročnou členkou pražského Činoherného klubu.

K najznámejším filmom, v ktorých hrala, patrí Tretí princ, Princ a Večernice, Vrchný, prchni! alebo Ako utopiť dr. Mráčka aneb Konec vodníkov v Čechách. Na filmovom plátne sa objavila napríklad aj v oscarovej snímke Jana Svěráka Kolja, za ktorý získala Českého leva v kategórii Najlepší ženský herecký výkon, či v prepise knihy Michala Viewegha Báječná léta pod psa, kde stvárnila zložitý charakter v časovom rozmedzí 30 rokov.

Zomrela kráľovná šansónu Hana Hegerová

„Vždy sa jej hovorilo Libuška, nikdy Libuše, pretože to bola tak milá baba, že sa to jednoducho inak povedať nedalo. Libuška bola neskutočne nadaná herečka, môžete na ňu spomínať tak, že vás dojala, alebo že vás rozosmiala, pretože ona dokonale plnila oba tieto úlohy,“ povedal v stredu jej herecký kolega a scenárista Zdeněk Svěrák. „Asi najradšej ju mám v scéne z filmu Vesničko má středisková, keď počíta žiarlivému manželovi, ako dlho vydrží na jedno nadýchnutie pod vodou. Myslím, že nebudem sám, kto na ňu bude spomínať ako na krásnu a veselú ženskú,“ povedal.

Zomrela legenda francúzskeho filmu, Jeanne Moreau

Z televíznej tvorby sú známe Šafránkovej role v pokračovaní seriálu Nemocnica na okraji mesta, v Četnických humoreskách a seriálu Náhrdelník, kde sa objavila po boku svojho manžela Josefa Abrháma. Filmový portál csfd.cz obsahuje takmer 150 jej rolí vrátane televíznych. Často vo svojich rolách uplatnila svoj zmysel pre humor od vecnej irónie až po živelnú komediálnosť.

Oscarový filmový režisér Jiří Menzel (79) je po operácii mozgu

Libuše Šafránková v roku 1971 absolvovala dramatické oddelenie brnenského konzervatória a mala potom v angažmán Štátneho divadla v Brne. Následne pôsobila v Krejčová Divadle Za bránou a po jeho násilnom uzavretí sa v roku 1972 stala členkou Činoherného klubu, ktorého repertoár a tvorivá atmosféra zásadne formovali jej herecký profil. Angažmán po novembri 1989 na tri sezóny opustila, keď odišla do činohry Národného divadla. Tam pôsobila do roku 1994, vrátila sa do Činoherného klubu, ale vzápätí ho definitívne opustila.