Zranenéj samičke tukana vyrobili v Brazílii nový zobák 3D tlačiarňou

2534

   Tej zobák zlomili buď nešetrným zaobchádzaním pašeráci zvierat, alebo jej ho odlomil iný tukan pri šarvátke v príliš malej klietke. Informoval o tom spravodajský server BBC News.

    Samičku, ktorá dostala meno Tieta, zachránili ochrancovia zvierat tento rok v marci na trhu s voľne žijúcimi zvieratami v Riu de Janeiro. Samička bola podvyživená, pretože sa s chýbajúcou časťou zobáku nemohla správne nakŕmiť.

    Namiesto obvyklého spôsobu sa pokúšala nadhadzovať si potravu spodnou polovicou zobáka a potom ju chytať. Podľa Taciany Sherlok z brazílskeho úradu pre ochranu prírody ale bola úspešná len pri zhruba každom treťom pokuse.

    Do projektu jej záchrany sa zapojila skupina na ochranu prírody Instituto Vida Livre a tri brazílskej univerzity. Protéza na jej zobák bola vytvorená z plastu, natretá lakom na nechty a potiahnutá špeciálnym polymérom z rastliny Castor bean.

    Chýbajúcu časť zobáku odborníci pripevnili koncom júla. „Trvalo tri dni, než si (Tieta) uvedomila, že má zobák znova celý,“ povedal riaditeľ ústavu Instituto Vida Livre Roched Seba.

    Vedcom trvalo tri mesiace, kým vytvorili dizajn chýbajúcej časti zobáka. Tlačiareň ho potom vytlačila iba za tri hodiny. Chýbajúci kúsok je dlhý asi štyri centimetre a váži zhruba štyri gramy. Samotná Tieta váži 300 gramov.

    Zákrok, pri ktorom bola protéza pripevnená, trval štyridsať minút a nebol bez rizika. Teraz už je ale možné povedať, že bol úspešný. Tieta sa s novým zobákom nielen dokáže nakŕmiť, ale môže si tiež upravovať perie, aby bolo vodeodolné. A ak sa jej v budúcnosti podarí nájsť samčeka, bude môcť kŕmiť svoje mláďatá.