NHL: Hossa skóroval, víťazná séria Chicaga sa však skončila, Chára s DKZ

582

Obhajca Stanleyho pohára „padol“ na Floride po prehre 2:3, ktorej nezabránil ani gól slovenského útočníka Mariána Hossu.
Blackhawks zaplatili daň za nekoncentrovanosť v úvodnej tretine. Brankár „čiernych jastrabov“ Corey Crawford v nej inkasoval z ôsmich striel tri góly a v prestávke prepustil svoje miesto Martymu Turcovi. Až po tomto momente začalo Chicago predvádzať hru, akou sa hrdilo počas svojej vlaňajšej majstrovskej jazdy. Patrick Kane a Marián Hossa svojím 19. gólom sezóny znížili náskok súpera, k vyrovnaniu však nedošlo, o čo sa pričinil najmä svojimi obetavými zákrokomi brankár Panthers Tomáš Vokoun. Český reprezentant v záverečných sekundách zneškodnil aj pokus Hossu a napokon sa stal s 37 úspešnými zákrokmi prvou hviezdou stretnutia. „Chicago má skvelý tím. My sme tvrdo bojovali a aj keď to nevyzeralo pekne, dosiahli sme cenné víťazstvo,“ povedal pre nhl.com Vokoun. „Panteri“ tak dožičili svojmu trénerovi Peteovi DeBoerovi jubilejné sté víťazstvo v NHL. „Som šťastný, že to chalani zvládli. Na zápas sme sa dôkladne pripravili. Samozrejme, súper nás v druhej a tretej tretine pritlačil, no vydržali sme jeho nápor. Ohli sme sa, ale nezlomili,“ tešil sa kouč hostí. Hossa potvrdil, že to na Floridu vie, v 46 vzájomných stretnutiach nastrieľal „panterom“ už 30 gólov. Slovenský krídelník má výbornú formu, bodoval v ôsmom dueli v rade, pričom počas tejto šnúry nazbieral 7 gólov a 5 asistencií. Jeho krajan a spoluhráč Tomáš Kopecký naopak vyšiel v štvrtom stretnutí za sebou strelecky naprázdno.
Bod si okrem Hossu pripísal na konto aj obranca Milan Jurčina, ktorý mal viac dôvodov na úsmev, keďže NY Islanders zdolali i vďaka jeho 10. asistencii v sezóne Toronto 4:3 po predĺžení. V akcii bol brankár Peter Budaj, veľmi sa však svojimi štatistikami pochváliť nemôže – z 24 striel inkasoval štyri góly a jeho Colorado podľahlo Minnesote 2:5. „Lavína“ pokračuje v nekontrolovanom páde, v ostatných 20 vystúpeniach vybojovala len štyri body (bilancia 2-2-16) a v tabuľke Západnej konferencie sa čoraz viac rúti k poslednému Edmontonu. Mužstvo z Denveru tlačí topánka najmä v obrane, v aktuálnom ročníku ani raz nevyhralo, pokiaľ dalo menej ako tri góly.
Z hráčov narodených pod Tatrami upútal na seba pozornosť aj Zdeno Chára. Kapitán Bostonu nedohral súboj na ľade Montrealu po tom, čo ho rozhodcovia predčasne poslali pod sprchy po tvrdom zákroku na Maxa Paciorettyho. Domáci útočník sa v 40. minúte prebíjal po ľavom krídle do útočného pásma, keď k nemu prikorčuľoval obrovitý slovenský bek a prirazil ho o mantinel. Pacioretty si pri tom nešťastne udrel hlavu o hranu plexiskla oddeľujúceho striedačky a utrpel otras mozgu. Po hrôzostrašnom náraze zostalo jeho telo bezvládne ležať na ľade. Pacioretty nakoniec opúšťal ľadovú plochu so zafixovaným krkom na nosidlách, následne ho sanitkou previezli do miestnej nemocnice. Testy na vnútorné krvácanie dopadli negatívne a podľa tímového hovorcu by mal byť zranený hráč čoskoro v poriadku. Hráči Montrealu však správu o jeho zdravotnom stave dlho nemali k dispozícii a aj preto sa z víťazstva 4:1 veľmi neradovali. „Poviem vám – nebolo ľahké sústrediť sa na hru po tomto momente. Snažili sme sa zostať koncentrovaní, ale bolo to ťažké,“ vyslovil sa autor dvoch gólov v zápase Lars Eller. Chara po stretnutí povedal, že v žiadnom prípade nemal v úmysle zraniť Paciorettyho a rovnako ako ostatní hráči mal obavu o jeho zdravie. „Obaja sme sa snažili dostihnúť puk. Vedel som, že sa nachádzame blízko našej striedačky, ale samozrejme nebolo mojím zámerom ho vraziť na tú hranu. Bolo to veľmi nešťastný moment. Hrám tvrdo, fyzicky, ale nikdy som sa nesnažil niekoho zraniť. To nie je môj štýl. Dúfam, že bude v poriadku,“ vyhlásil najvyšší muž profiligy, ktorý za tento zákrok dostal od rozhodcov 5 minút za nedovolené bránenie plus trest do konca zápasu. Navyše čelí dodatočnej suspendácii zo strany vedenia NHL.
Nečakaný výsledok sa zrodil v Newarku, kde domáce New Jersey podľahlo dovtedy najhoršiemu tímu súťaže Ottawe 1:2. Hlavnou postavou duelu bol Erik Condra, ktorý vsietil oba góly „senátorov“. Dal ich do siete žijúcej hokejovej legendy Martina Brodeura. „Keď som sa vrátil na striedačku, spoluhráč Ryan Shannon mi povedal, že som skóroval proti jednému z najlepších brankárov v histórii. A mal pravdu,“ tešil sa muž večera. Pri oboch presných zásahoch Condru bol na ľade aj Marek Svatoš, slovenský krídelník si tak vylepšil osobnú štatistiku dvoma pluskami. Snaha „diablov“, ktorí sa po veľkom „comebacku“ ešte pokúšajú o prienik do postupovej osmičky, dostala menšiu trhlinu, od ôsmeho Buffala ich delí momentálne osem bodov. Sabres nevyužili šancu na tabuľkový posun, keď prehrali v Pittsburghu 1:3. Slovenský zadák Andrej Sekera vyšiel bodovo naprázdno a nepredĺžil tak svoju šnúru piatich zápasov, v ktorých si zakaždým pripísal po dva body.
Philadelphia v obrane s Andrejom Meszárošom podľa očakávania zdolala Edmonton 4:1. Po návrate do zostavy po chrípke sa dvoma gólmi blysol útočník Flyers Jeff Carter. V úspešnom ťažení pokračujú hráči San Jose, ktorí vydreli dva body v súboji s Nashvillom (3:2 pp). O víťazný gól Sharks sa v štvrtej minúte predĺženia postarala dlhoročná opora domácich Patrick Marleau. „Žraloci“ si v posledných desiatich vystúpeniach zaknihovali deväť víťazstiev.
Rovnako v predĺžení rozhodli o svojom triumfe „kosatky“ z Vancouvru. Ich dvojbodový zisk na klzisku Phoenixu (4:3 pp) im vystrelil v 63. minúte zadák Dan Hamhuis, ktorý predtým skóroval aj v riadnej hracej dobe. Ne nezastavenie boli opäť jeho spoluhráči, švédske dvojčatá Sedinovci. Daniel si vďaka trom asistenciám poistil vedenie v tabuľke produktivity celej NHL, v ktorej má pred druhým Stevenom Stamkosom päťbodový náskok (84 – 79). Na kanoniera Tampy Bay sa však už bodovo dotiahol Danielov brat Henrik Sedin, ktorý sa proti Predators zaskvel gólom a dvoma asistenciami.
NEW JERSEY – OTTAWA 1:2 (0:0, 0:1, 1:1) Góly: 45. Eliáš – 25. a 58. Condra. Brankári: Brodeur – Anderson, strely na bránku: 32:21, 15.978 divákov.
NY ISLANDERS – TORONTO 4:3 pp (0:0, 2:2, 1:1 – 1:0) Góly: 23. Konopka (JURČINA), 32. Nielsen, 49. Grabner, 65. Comeau – 23. Aulie, 39. Brent, 50. Kuľomin. Brankári: Montoya – Reimer, strely na bránku: 40:27, 9217 divákov.
PHILADELPHIA – EDMONTON 4:1 (2:0, 1:1, 1:0) Góly: 18. a 28. Carter, 9. Briere, 60. Betts – 28. Jacques. Brankári: Bobrovskij – Dubnyk, strely na bránku: 27:25, 19.730 divákov.
PITTSBURGH – BUFFALO 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) Góly: 22. Neal, 25. Michálek, 54. Letestu – 3. Niedermayer. Brankári: Fleury – Miller, strely na bránku: 31:30, 18.314 divákov.
MONTREAL – BOSTON 4:1 (2:0, 2:0, 0:1) Góly: 9. a 18. Eller, 28. Gionta, 36. Wisniewski – 54. Lucic. Brankári: Price – Rask, strely na bránku: 26:31, 21.273 divákov.
FLORIDA – CHICAGO 3:2 (3:0, 0:2, 0:0) Góly: 5. Booth, 10. Wilson, 20. Reasoner – 32. Kane, 34. HOSSA. Brankári: Vokoun – Crawford (21. Turco), strely na bránku: 15:39, 16.132 divákov.
MINNESOTA – COLORADO 5:2 (1:0, 1:2, 3:0) Góly: 8. Havlát, 38. Brunette, 51. Madden, 54. Spurgeon, 60. Brodziak – 27. Porter, 37. Šťastný. Brankári: Bäckström – BUDAJ, strely na bránku: 25:30, 18.441 divákov.
PHOENIX – VANCOUVER 3:4 pp (2:1, 1:2, 0:0 – 0:1) Góly: 4. Belanger, 11. Doan, 40. Korpikoski – 12. a 63. Hamhuis, 30. H. Sedin, 33. Salo. Brankári: Bryzgalov – Luongo, strely na bránku: 34:39, 12.843 divákov.
SAN JOSE – NASHVILLE 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0) Góly: 9. Clowe, 25. Braun, 64. Marleau – 15. Ward, 27. Weber. Brankári: Niemi – Rinne, strely na bránku: 33:25, 17.562 divákov.