Aj toto o nás píšu za hranicami: Češka v Brne našla kabelku plnú peňazí a Slovenka si ju prevzala bez poďakovanie

672

Tomu sa teda hovorí „vďaka.“ Slovenka, ktorá dostala späť svoju kabelku s dokladmi, platobnými kartami a 7 tisíckami euro, nálezkyni ani nepoďakovala. Svoje stratené veci od policajtov shrábl a zmizla. Nálezkyňa (32) je rozhorčená, dúfala, že dostane 10% nálezného, ​​na ktoré má podľa zákona nárok.

Žena (32) našla zablatenú kabelku pred pár dňami pri venčení psa pri rybníku na juhu Brna. Len zbežne do nej nazrela a keď zazrela doklady, na nič nesiahala a nález ohlásila strážnikom. „Tí zistili, že obsahovala slovenské doklady, platobné karty, niekoľko balení liekov a bolo v nej schovaných aj 7 tisíc euro,“ uviedla hovorkyňa brnianskych strážnikov Tereza Kadrnožková.

Zablatená kabelka skrývala poklad

Strážnici preto nález odovzdali na polícii, ktorí majiteľku kabelky kontaktovali. Tá si pre svoje veci, ktoré boli stratené približne rok, čoskoro prišla. Pre nálezkyňu ale nezanechala na seba žiadny kontakt. Policajti pritom nálezkyni bez súhlasu majiteľky kabelky kontakt oznámiť nemôžu.

„Nešlo o lacnú kabelku. Pani dostala po roku všetky veci, ktoré som našla, a štátni zamestnanci sa so mnou bavia ako s oslom. Už nikdy nebudem nález riešiť touto cestou. Som akurát za blbca, pred každým, koho stretnem,“ posťažovala sa webu Topky.sk nálezkyňa.

Právnici jej ale odporúčajú, aby sa tak ľahko nevzdávala. „Žena má zo zákona na nálezné právo, ak všetko odovzdala a nechala na políciu na seba kontakt. Polícia je potom povinná tieto údaje majiteľke vecí odovzdať a na nej už je, aby odmenu vo výške 10% vyplatila. Ak sa majiteľka k tomu nemá, odporúčam nálezkyni, aby podala žalobu na nevyplatené nálezné. Do nej musí uviesť, že síce vlastníka nepozná, ale jeho identita je známa políciu,“ odporučil nálezkyni postup právnik Jan Černý.