Ako vybrať vhodný laptop?

896

Na čo budete laptop potrebovať? 

Presná odpoveď na túto otázku vám pri výbere uľahčí veľa práce. Zbytočné komponenty, ktoré nikdy nevyužijete a softvér, o ktorom ste v predajni počuli prvýkrát v živote, vám zbytočne navŕšia cenu a nepotrebné softvéry budú spomaľovať vášho nového miláčika. Výrobcovia väčšinou špecifikujú výrobu laptopov na cieľové skupiny. Laptopy značky Apple, sú vhodné na grafické práce, HPčka, Delly, Asus sú skôr pre štandardných užívateľov. Určite si zistite či má vyhliadnutý laptop bluetooth , ktorý vám umožní pripojiť sa na internet hocikde, kde sa nachádza wifi. 

 

Na veľkosti záleží 

Malé notebooky sú v porovnaní s ich väčšími bratmi o niečo pomalšie. Navyše ak im nedáte dosť priestoru na „dýchanie“, zvyknú sa prehriať. Ďalšou nevýhodou malých odrôd notebookov zvykne byť to, že sa do nich nezmestia komponenty ako DVD a CDrom alebo napalovačka. Tieto, v prípade potreby, budete musieť nosiť so sebou zvlášť. Jasnou výhodou menších notebookov je ich ľahká prenosnosť, bez toho, aby vás po chvíľke bolela ruka alebo chrbát. 

 

Najdôležitejšie vybavenie

Pri výbere notebooku si dajte pozor na druh integrovaného procesoru. Štandardom býva procesor značky Intel alebo AMD a základný balík softvéru Windows – dnes už väčšinou vo verzii Vista. Procesory, nachádzajúce sa v notebookoch, sú väčšinou mierne pomalšie ako tie v štandardných počítačoch, čo znižuje spotrebu energie a batéria tak vydrží dlhšie. 

 

Pri kúpe on-line 

Skôr, ako sa pustíte do kupovania notebooku cez web, skočte si do najbližšej predajne, aby ste získali reálny prehľad o cenách, veľkosti a vzhľade laptopov. Možno budete mať šťastie a nájdete rovno svojho favorita. Skúste si ho nechať predviesť a popýtajte sa na neho predajcu. Pri kúpe on-line skontrolujte dôveryhodnosť predajcu a jeho certifikáciu, možnosť vrátenia, dobu záruky a servis, čas dodania a kto platí poštovné a balné.

 

Čo by mal mať laptop? 

Ako sme už spomínali, blutooth, bez ktorého sa dnes už len ťažko zaobídete, USB vývody (najlepšie dva), zabudované DVD a CDrom, ľahko ovládateľný touchpad, ktorý nezavadzia pri ovládaní klávesnice a klávesnicu dostatočne širokú na to, aby vás po dlhšom písaní neboleli kĺby na prstoch. 

 

Najľahší z najľahších 

Moderné laptopy sa dokážu ľahko vojsť do ktoréhokoľvek priestoru, od dámskej kabelky až po tašku so skriptami. Pokiaľ chcete, aby váš spoločník vážil čo najmenej, skúste si vybrať spomedzi tejto svetovej trojky z anorektických laptopov:  Lenovo ThinkPad X300,  Asus U2E, Toshiba Portege R500.

 

Načastejšie kupované značky

Vo svetovom rankingu, medzi najčastejšie kupované notebooky patria Sony, Dell, HP, Toshiba, Thinkpad a Acer. U nás sa usídlili aj značky typu IBM a Lenovo. 

 

Najštýlovejšie 

Jednoznačne sú nimi jabĺčkové notebooky značky Apple, nasledované Asus-mi, potiahnuté kožou alebo v dizajne značky Lamborgini, malými odrodami typu EeePc. Tretie miesto patrí značke Sony a jeho Vaio notebookom. Zemiaková medaila, na počudovanie, patrí značke Dell. Medzi značky s najmenej inovatívnym dizajnom patrí HP. Snáď sa jedného dňa dočkáme milého prekvapenia…