Američan strávil 17 rokov vo väzení za vraždu, podľa testov DNA je nevinný

573

    Dnes štyridsaťdvaročný Malcolm Jabbar Bryant bol v roku 1999 odsúdený za vraždu šestnásťročného dievčaťa Toni Bullockovej, ku ktorej došlo 20. novembra o rok skôr. Bryant bol zatknutý niekoľko týždňov potom, čo bola Bullocková dobodaná v parku.

    Jedným z dôkazov v procese bolo tričko dievčatá, na ktorom je podľa obžaloby krv vraha. Podľa denníka The Guardian Bryanta zároveň usvedčil svedok.

    Teraz ale testy DNA ukázali, že krv na tričku Bryantovi nepatrí. Jeho obhajcovia na základe výsledkov analýzy požiadali o nový súdny proces, čomu sudca v Baltimore vyhovel. Žalobcovia v stredu všetky obvinenia voči Bryantovi stiahli.

    Bryant aj jeho rodina od začiatku procesu trvali na mužovej nevine, Američan počas neho vyčerpal aj všetky svoje pokusy o odvolanie. „Bol to horor. Som radosťou bez seba,“ vyhlásila jeho matka Annie Bryantová.

    Štátna zástupkyňa Marilyn Mosbyová sa na tlačovej konferencii, ktorá po líčenie nasledovala, Bryantovi ospravedlnila. Spomenula tiež na rodinu zavraždenej dievčiny, ktorá sa podľa nej „rozhodla prijať dnešný výsledok s otvoreným srdcom a mysľou“.

    „Ich dcéra nie je zabudnutá,“ dodala s tým, že policajti budú po vrahovi Bullockovej ďalej pátrať.