Annie Oakleyová mohla zabiť nemeckého cisára, našťastie sa trafila

112

Annie Oakleyová bola ostrostrelkyňa, ktorá vo svojej šou udivovala svojou presnou muškou. Ako dobrovoľník sa pre jeden z jej najnebezpečnejších kúskov prihlásil samotný nemecký cisár. Svet mohol vyzerať inak, ak by Oakleyové jej číslo nevyšlo.

Annie Oakleyová sa vlastným menom volala Phoebe Ann Mosesová. Svoju slávu si vydobyla ako ostrostrelkyňa, ktorá so svojou show obchádzala Ameriku. Strieľať sa naučila už v útlom veku a veľmi rýchlo zistila, že je v streľbe na terč naozaj dobrá. Pracovala ako predavačka v obchode svojich rodičov a privyrábala si lovom zveri. To jej išlo tak dobre, že z ušetrených peňazí im zaplatila pôžičku, ktorú si vzali na obchod. Vo svojich pätnástich rokoch sa prvýkrát zúčastnila streleckej súťaže, kde porazila vtedajšieho šampióna Franka Butlera. Bolo z toho pochopiteľne veľký nepokoj. Butler však nebol sklamaný, naopak sa do dievčaťa zamiloval, a čoskoro bola svadba.

Spoločne potom dvojica brázdila Spojené štáty americké so svojou streleckou šou. Vtedy to bola obľúbená zábava, ľudia sa vždy radi prišli pozrieť na niekoho, kto vedel naozaj dobre strieľať. V roku 1885 dvojicu najala do svojich služieb spoločnosť Buffalo Bill’s Wild West Show, ktorá prevádzkovala podobnú show, ale na lepšej úrovni a s vyšším rozpočtom. Dvojica tak prerazila do prvej ligy.

Show bola známa nielen v Spojených štátoch, ale aj v Európe, kam občas strelecký cirkus zavítal. V roku 1890 hosťovali v Nemecku, kde sa do hľadiska prišiel pozrieť sám cisár Fridrich Wilhelm II. Ten bol veľkým obdivovateľom Oakleyovej a už bol na niekoľkých jej predstaveniach. V priebehu show vyzvala Oakleyová dobrovoľníka z publika, aby sa k nej pripojil a stal sa účastníkom smrteľne nebezpečného čísla. Sľúbila, že zostrelí popol zo zapálenej cigarety dotyčného. K jej úžasu sa prihlásil práve nemecky cisár Friedrich Viliamom. To samo o sebe nemenilo nič na situácii, Oakleyová si verila, podobné číslo robila mnohokrát. Napriek tomu človeka napadne, ake oceľové musela mať nervy a pevnú mušku.

Zostrelila koniec zapálenej cigarety svojim Colt 45 a cisárovi v ústach zostal zvyšok cigarety. Bola to dokonalá rana. Dnes môžeme len špekulovať, čo by sa stalo, keby sa jej číslo nepodarilo a namiesto cigarety by zasiahla cisárovu hlavu. Prvá svetová vojna by najskôr nevypukla, čo by bolo s Európou a so svetom, to je otázka. Avšak nestalo sa, cisár bol nadšený a Oakleyová svoje číslo zvládla. Ako sa ukázalo, neskôr toho ľutovala. Keď vypukla prvá svetová vojna, napísala cisárovi list, v ktorom ho žiadala o druhú ranu. Odpoveď nikdy neprišla.

OBRAZOM: Butch Cassidy a Sundance Kid. Ktoré gangy desili Divoký západ?