Aristokracia smúti, zomrela vojvodkyňa s najviac titulmi na svete

2490

Vojvodkyňu minulú nedeľu hospitalizovali po prekonaní gastroenteritídy so zápalom pľúc a komplikovanú srdcovou arytmiou. V utorok ju na vlastnú žiadosť previezli z nemocnice do jej paláca, kde strávila posledné dni obklopená svojimi šiestimi deťmi a tretím manželom Alfonsom Díez Carabantesem.

Podľa denníka El Mundo, ktorý informoval o jej smrti, inokedy vitálna aristokratka mala poslednou dobou opakovane zdravotné ťažkosti a rušila účasť na rôznych oficiálnych akciách.

Majetok šľachtičky sa odhaduje na 4 miliárd, a aby vyvrátila podozrenia, že ide jej tretiemu manželovi len o peniaze, vojvodkyňa dedičstvo rozdala medzi svoje deti ešte pred sobášom.

Jeden zo synov získal dva paláce v Madride a v Salamanke. Jediná dcéra Eugenia dostala napríklad usadlosť na ostrove Ibiza a rozsiahle pozemky v Seville.

Vojvodkyňa vlastnila nielen nehnuteľnosti, ale aj veľa vzácnych obrazov a cenností. Vo svojich zbierkach mala napríklad prvú mapu Ameriky Krištofa Kolumba alebo prvé vydanie Dona Quijota. Vojvodkyňa však trvala na tom, že nie je tak bohatá. „Mám veľa umeleckých diel, ale nemôžem ich jesť, môžem?“ Vyhlásila.

Cayetana Fitz-James Stuartová mala podľa Guinessovej knihy rekordov najviac titulov na svete. Bola nositeľkou siedmich titulov vojvodkyňa, dvadsaťdva grófkami a devätnástich markíz. Mala tiež rôzne privilégiá, nemusela pokľaknúť pred pápežom alebo mohla do katedrály v Seville prísť na koni.

Vojvodkyňa z Alby bola známa aj vďaka svojej obľube v plastickej chirurgii.

Bola trikrát vydatá. Prvý manžel bol šľachtic a zomrel v roku 1972. O šesť rokov neskôr šokovala Španielsko, keď sa vydala za bývalého jezuitského kazateľa. Tretieho manžela si vzala v roku 2011.